İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Acil Para İhtiyacınızı Nasıl Karşılayabilirsiniz?

Acil nakit ihtiyacı olan kişiler, değişik yöntemler deneyerek ihtiyaçlarını karşılamak isterler. Özellikle aniden ortaya çıkan sağlık sorunları beraberinde nakit ihtiyacı doğurur. Aşağıda şu sorunun cevabını detaylı şekilde açıklanmıştır: acil para ihtiyacınızı nasıl karşılayabilirsiniz?

Acil Para İhtiyacı İçin Yakınlara Başvurmak

Acil Para İhtiyacınızı Nasıl Karşılayabilirsiniz?
Acil Para İhtiyacınızı Nasıl Karşılayabilirsiniz?
Toplumumuzda yardımseverlik oldukça gelişmiş duygular arasındadır. Bir yakının zor anında yanında olmak ve ona destek olmaz törelerimizin gereğidir. Acil nakit ihtiyacı doğan kişi, aile bireylerinden veya arkadaş çevresinden bir yakınına başvurabilir. En basit ve en kolay erişim sağlanan yöntemdir. Ancak bazı durumlarda aile ve arkadaşlarda da para olmayabilir. Bu durumda daha kurumsal bir destek almak gerekir.

Acil Para İhtiyacı ve Banka Kredileri

Acil para ihtiyacını karşılamak isteyen kişinin başvuracağı kurumsal yöntem ise banka kredileridir. Birçok banka belirli tutarlarda acil kredi adı verilen ve yaklaşık 1 saat içinde müşteriye teslim edilebilen krediler verir. Hatta bu kredileri, şubeye gitmeden internet bankacılığı üzerinden almak mümkündür. Ancak bu kredileri almak için kredi notuna bakılır. Kredi notu tutarlı olmayan kişiler bu kredilerden faydalanamaz. Sigortalı olmayan ve gelir belgesi teslim edemeyecek konumda olan kişilere kredi verilmez.

Acil Para İhtiyacını Kredi Kartıyla Giderme

Aile ve yakınlarından para bulamayan, gittiği bankadan kredi alamayan kişilerin başvuracağı diğer yöntem kredi kartlarıdır. Belirli bir limit dâhilinde kredi kartından nakit çekim yapılıp ihtiyaç giderilebilir. Kredi kartından alınan nakdin geri ödeme faiz oranı diğer kredi oranlarına göre biraz daha yüksektir. Ancak kredi kartının nakde dönüştürmenin başka yöntemleri de vardır. Örneğin kredi kartını nakde dönüştürmenin bir diğer yolu mali değeri olan bazı ürünlerin alınıp satılmasıdır. Bu ürünler beyaz eşya, altın, elektronik eşya olabilir.Taksitli altın satan birçok kuyumcu vardır. Bir kuyumcudan kredi kartı ile taksitli altın alınır. Altın anında bozdurulur ve nakde çevrilir. Geri ödemesi ise kredi kartına taksitli olarak gerçekleştirilir. Kuyumcular dışında taksitle mal alımı yapan birçok firma bulunur. Bu firmaların güvenilir olmasına ve mal alım satımı arasındaki makasın düşük olmasına dikkat edilmelidir. Paraya İhtiyacı Olanlar Kaç Para Kredi ÇekebilirÇeşitli ihtiyaçların karşılanması için paraya ihtiyacım var diyen kişilerin ilk olarak başvurduğu adreslerden birisi bankalardır. Bilindiği üzere Türkiye’de faaliyet gösteren bankalar ihtiyaç kredisi ya da finansmanı gibi çeşitli yollarla müşterilerine nakit desteği sağlıyor. Lakin bilinmesi gerekir ki faiz tutarları, dosya masrafı ve sigorta bedeli gibi çeşitli masraflar nedeniyle alınan borç aynı miktar olarak geri ödenmez. Vade sayısına göre ödenen faiz tutarı da değişiklik gösterir. Bu tarz durumlarda sorun olmaması için bankalar müşteri ile kredi sözleşmesi imzalar. Elbette kredi sürecinin bu aşamaya gelmesi için bazı şartların sağlanması gerekir. Peki, Paraya İhtiyacı Olanlar Kaç Para Kredi Çekebilir?

Nakit Para İçin İhtiyaç Kredisi Kullanımı

Nakit paraya ihtiyacım var diyen bir kişinin ilk olarak ihtiyaç duyduğu toplam rakamı belirlemesi gerekir. Daha sonra bankadan kredi çekmesi durumunda krediyi ne kadar sürede geri ödeyeceğini hesaplaması da önemlidir. Bu durumda aylık olarak ödemesi gereken taksit tutarı ortaya çıkar.Bilinmelidir ki bankalar her kredi başvurusunu olumlu sonuçlandıracak diye bir kural yoktur. Bu durum tamamen bankaların inisiyatifindedir.

Kredi Kullanımında Aranan Şartlar

Bankaların kredi kullanımı sürecinde ilk aradığı şart kredi notudur. Bilindiği üzere kredi notu geçmiş dönemlerde bireyin bankalarla olan kredi ve ürünleriyle alakalı ödeme alışkanlığı gibi çeşitli verilerin yer aldığı bir rapordur. Bu raporun istenen seviyede olması çok önemlidir.Eğer kredi notu düşükse ve nakit paraya acil ihtiyaç duyuluyorsa bu durumda hipotek ettirecek bir gayrimenkul ya da taşınmaz veya bir kefil bulma yoluna da gidilebilir. Bu alternatifler kredinin çıkma ihtimaline katkı sağlar.Son olarak aylık kredi taksit tutarının en az iki katı bir gelire sahip olmak gerekiyor. Bu da ödemelerin düzenli olarak yapılacağına dair bankaların istediği bir teminattır. Bazı bankalar son çalışılan işyerinde 6 ay çalışmış olma gibi şartlarda isteyebiliyor.

Kredi Tutarının Belirlenmesi ve Sonuçlanması

Başvurudan kısa bir süre sonra bankalar tarafından kredi sonucu bildirilir. Genelde 5-10 bin TL gibi yapılan ihtiyaç kredisi başvuruları olumlu sonuçlanıyor. Lakin bazı bankalar 30 bin TL’ye kadar da kredi desteği sağlıyor. Başvurudan önce banka tercihi doğru yapılmalıdır. Mümkünse maaş hesabının olduğu bankanın tercih edilmesi paraya ihtiyacım var diyen kişilerin ihtiyacının karşılanmasını sağlayabilir.Acil Nakit İhtiyacı İçin Yapılması Gerekenler?Ekonomide zaman zaman kriz ortamlarının ortaya çıktığı görülüyor. Sabit gelir karşısında ihtiyaçların artması ve kriz durumlarının yarattığı olumsuzluklar, bireylerin acil nakit ihtiyacını ortaya çıkarıyor. Nakit para bulma konusunda farklı yöntemler bulunuyor. Bunlar arasından koşulları en uygun olanların seçilmesi gerekiyor. Kişilerin nakit ihtiyacını karşılarken kesinlikle suç sayılan yöntemlerden uzak durmaları gerekiyor. Kişilerin ileriki dönemlerde borçlarını nasıl geri ödeyeceklerini doğru bir şekilde analiz etmeleri büyük önem taşıyor. Bu hususlar göz önüne alındığında kişilerin nakit ihtiyacı için ilk görüşmesi gereken kişiler arasında aile ve akrabaları bulunuyor. Peki, Acil Nakit İhtiyacı İçin Yapılması Gerekenler?

Aile Ve Akrabalarla Konuyu Görüşmek

Kişinin acil nakit sıkıntısı olduğunda herhangi bir faiz ödememek için aile ve akrabalarıyla görüşmesi en doğru yöntemler arasında yer alıyor. Ayrıca aile ve akrabalardan nakit ihtiyacını karşılamak kolay ve risksiz bir yöntem olarak da ortaya çıkıyor. Kişilerin borç alırken TL, döviz veya değerli maden olarak borç almaları mümkün oluyor. Bu hususta borç ödenirken her iki tarafın da zarara uğratılmaması açısından borç alınması gerekiyor.

Acil Krediler

Acil krediler sadece nakit ihtiyacı içinde olan kişilere bankalar tarafından veriliyor. Pek çok bankanın müşterileri için acil nakit için hazırladığı kredi paketlerinin olduğu ortaya çıkıyor. Fakat bankalar acil krediler konusunda önceliği kendi müşterilerine verdikleri biliniyor. Bu aşamada kişilerin bankalardan kredi talep etmeleri doğru bir yöntem olarak gösteriliyor. Kişilerin kendi bankalarından alacakları kredi teklifini farklı bankalardan alacakları teklifler ile karşılaştırmaları kendileri açısından avantajlı bir durum olarak görülüyor. Kişinin bankadan alacağı krediyi kullanmadan önce kredinin kendisine yükleyeceği finansal yükü çok iyi analiz etmesi gerekiyor. Kişilerin bankalar açısından herhangi bir risk durumu olmamaları durumunda acil kredileri çok kısa bir süre içinde almaları mümkün oluyor.

İkinci El Eşya Satışı Yapmak

Kişilerin kullanmadıkları eşyaları ikinci el eşya pazarlarında veya internet ortamında satarak nakit ihtiyaçlarını gidermeleri mümkün oluyor. Bu sayede kişiler iyi bir fiyat araştırması yaparak satacakları ürünü anında nakite çevirebiliyor. Özellikle kargolanması zor olmayan ve elektronik eşyaların çok kısa süre içinde satıldığı görülüyor.

Facebook Sayfamızı Buradan Takip Edebilirsiniz.