İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Banka Kartıyla Neden Alışveriş Yapamıyorum

Banka Kartıyla Neden Alışveriş Yapamıyorum sorusunun cevabını makalemizde bulacaksınız.  Banka kartları, bankalar tarafından müşteriler için çıkartılan elektronik bir cüzdan niteliğindedir. Atm’ler aracılığıyla banka kartlarına para yüklenebilir veya banka kartından para çekilebilir. Banka kartları tamamen kişiye özeldir. Nakit parayı tek bir kartta toplayarak, alışverişinizi daha kolay yapmanıza imkan tanır. Yüklü miktarda parayı yanınızda taşımaktansa, tek bir kartta taşıyabilmek açısından işlevsel bir özellik sunar. Banka kartlarının üzerinde hesap numarası, isminiz ve soy isminiz, geçerlilik tarihi ve arka tarafında genelde İnternet alışverişlerinde istenen 3 haneli kod vardır. Banka kartı elde etmek için, bir bankaya gidip talep etmeniz yeterlidir.

Banka Kartıyla Alışveriş

Banka kartı ile alışveriş yapmak, günümüzde -kredi kartıyla beraber- çok yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Sağladığı kolaylık ve taşımasının basit olması insanların banka kartını tercih etmesinde büyük bir etkendir. Kullanım alanları gittikçe genişlemektedir: Alışveriş merkezi, marketler, mağazalar, fatura ödemeleri, İnternet platformu vb. alanlarda kullanılabilir. Alışveriş şekline göre, banka kartıyla yapılan alışveriş iki ana başlık altında incelenebilir: İnternet alışverişi ve yüz yüze elle yapılan alışveriş.

Banka Kartıyla Neden Alışveriş Yapamıyorum
Banka Kartıyla Neden Alışveriş Yapamıyorum

İlginizi Çekebilir

TEB Gelir Belgesiz Kredi

Banka Kartıyla İnternet Alışverişi

İnternet alışverişi gün geçtikçe artarak ilerleyen bir alışkanlık haline gelmektedir. Vakit, yol ve indirimli ürün yakalamak açısından tercih edilme olasılığı bir hayli artan yöntem haline geldi. Bunların yanında İnternet alışverişinin olumsuz olarak gözükebilecek, güven sorunu mevcuttur. Son zamanlarda kartların İnternet alışverişi için arttırdığı güvenlikle ( sms ile onaylama sistemi), insanların güveninin arttığını düşünülmektedir. Banka kartıyla İnternet üzerinden alışveriş yapmak için, almak istediğiniz ürünün bulunduğu sitede satın alma işlemlerinin bulunduğu sayfaya gelip, kartın üzerinde mevcut olan, sizden istediği bilgileri ilgili yerlere girmeniz gerekmektedir. İşleminizin onaylanması için kartınızın İnternet bankacılığının etkin olması gerekir. Mobil bankacılıkta e-ticareti aktif kılarak veya bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak kartınızı İnternet alışverişine açabilirsiniz.

Banka Kartıyla Post Cihazı Üzerinden Alışveriş

Bu alışveriş şeklinde, ödeme yapacağınız yerde kasaya gidip post cihazından kartı geçirerek ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Kart şifrenizi girdikten sonra işlemin geçerli olması için, kartın aktif olması, kartın içinde para olması ve kartın geçerlilik tarihinin dolmamış olması yeterlidir.