İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Banka Kredileri İçin Başvuru Şartları

Taşıt, konut ve ihtiyaç kredisi ya da bankalar tarafından verilen çeşitli krediler için başvuruda bulunacak kişilerin bazı şartlara sahip olması gerekiyor. Bankalar her şeyden önce çekilen kredinin sorunsuz şekilde ödeneceğinden emin olmak istediğinden ilk olarak kişinin düzenli bir aylık gelire sahip olmasını istiyor. Bu şart bazı bankalara göre 6 aylık bir sigortalı iş geçmişi isterken bazı bankalarda 3 aya kadar inebiliyor. Yani başvurunun yapıldığı tarihte sigortalı bir işte çalışmak çok önemlidir. Peki, Banka Kredileri İçin Başvuru Şartları nelerdir?

Kredi Notunun Yüksek Olması

Banka kredileri konusunda ikinci olarak ihtiyaç duyulan şart ise kredi notudur. Bilindiği üzere Türkiye’de kişilerin bankalarla olan ilişkileri KKB tarafından belirleniyor. Bu kurum kişinin kredi ve kredi kartı borçlarını ödeme alışkanlıklarına göre bireye bir not belirliyor. Bankalarla bu alanda çalışma yapmayan ya da ödemelerde sorun yaşayan birinin kredi notu düşüktür. Lakin kredi ve kredi kartı borcu ödemelerinde sorunsuz bir grafik yakalayan kişinin kredi notu ise yüksektir. Burada dikkat edilmesi gereken husus kredi notunun bankanın talep ettiği asgari rakamda olmasıdır.

Tartışmasız olarak her banka kredileri için başvuran müşterilerinden bu iki şartından sorunsuz bir şekilde sağlanması istiyor. Kredi türüne ve müşterinin durumuna göre kefil yada hipotek gösterilecek bir taşınmaz gayrimenkul yada araç gibi teminatlar isteyen bankalarda olabilir.

Banka Kredileri İçin Başvuru Şartları
Banka Kredileri İçin Başvuru Şartları
Facebook Sayfamızı Buradan Takip Edebilirsiniz.

Bu Yazımızda İlginizi Çekebilir

Kredi İçin Danışmanlık Hizmeti Veren Firmaların Görevleri

Kredi Notu Yükseltme

Öncelikle kredi notu değişken bir sistemdir. Bankalarla karşılıklı ilişkilerin düzenli ve sorunsuz olarak devam etmesine bağlıdır. Kredi notu düşük olan bir kişi mutlaka bir kredi kartı temin etmelidir. Eğer banka kredi kartı vermiyorsa bu durumda nakit blokeli kart tercih edilebilir. Bundan sonra ise harcamaların bu kart üzerinden düzenli olarak yapılmasına bağlı bir süreç başlar. Bu sürecin ne kadar süreceği müşteriye göre değişiklik gösterebilir. Lakin düzenli bir ödeme grafiği kredi notunu kısa sürede istenen seviyeye getirir.

Kredinin Çıkmama İhtimali

Genel olarak istenen şartlar sağlansa da banka kredileri çıkmayabilir. Kredi onayı tamamen bankanın inisiyatifindedir. Bu durumda başka bir banka üzerinden yeniden kredi başvurusu yapmak sonuç verebilir.