İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Banka Kredisi Başvurusunda İstenen Belgeler

Kişilerin finansal ihtiyacını karşılayan ve birçok mali işlemi gerçekleştiren kurumlara banka adı verilir. Günümüzde bankalar çok sayıda insan tarafından kullanılmaktadır. Özellikle ani para ihtiyacı karşısında başvurulabilecek ilk yerlerden biri bankalardır. Birçok banka, kısa zamanda kişilere ihtiyaç kredisi adı altında kredi verir. Bu krediler; kısa vadede finansal olarak rahatlatmaya yönelik kredilerdir. Bunun dışında ev almak isteyen kişiler için konut kredisi, taşıt almak isteyen kişiler için taşıt kredisi imkânı sunmaktadır. Bankalar kişilere bu imkânı sunarken bazı şartlar ve belgeler isterler. Her banka için banka kredisi başvurusunda istenen belgeler küçük farklılıklar gösterse de ana hatları aynıdır.

Banka Kredileri Nasıl Çekilir

Bankadan kredi almak isteyen kişiler, müşterisi oldukları banka şubelerine giderek banka personeli ile görüşür. Gerekli işlemler tamamlandıktan sonra kişinin kredi çekmesinde herhangi bir problem yoksa kredi en kısa zamanda müşteri hesabına yatırılır. Bunun için en önemli kısıt banka müşterisinin kredi notudur. Bütün bankalar herkesin kredi notunu görebildikleri bir sisteme bağlı olarak çalışırlar. Kredi notu düşük olan kişilerin kredi alması pek mümkün değildir. Bu nedenle herkes bankalardan kredi kullanamaz.

Banka Kredisi Başvurusunda İstenen Belgeler
Banka Kredisi Başvurusunda İstenen Belgeler

Bankadan kredi çekmenin tek yolu banka şubesine gitmek değildir. Bunun dışında hemen hemen her bankanın var olan internet bankacılığı aracılığı ile de kredi başvurusu yapmak mümkündür. Hatta telefon bankacılığı aracılığı ile kredi veren bankalar da bulunmaktadır. Ancak belirtildiği gibi tüm bu kanallardan kredi çekebilmek için kredi notu son derece önemlidir.

Banka Kredisi Çekebilme Şartları

Banka kredisi çekebilmek için kredi notu dışında bazı şartlara sahip olmak gerekir. Örneğin 18 yaşını doldurmuş olmak, geliri beyan etmek ve kredi ile ilgili belgeleri bankaya teslim etmek gerekir.

Kredi Çekerken İstenen Belgeler

Bireysel ihtiyaç kredisi çekmek isteyen kişilerden istenen belgelerin başında kimlik belgesi gelmektedir. Kimlik belgesinin dışında kredi başvuru yapacak olan kişinin adına kayıtlı ve son 3 ayda gelmiş olan bir adet su, elektrik veya doğal gaz gibi bir fatura gereklidir. Ayrıca yine başvuru sahibine ait gelir belgesinin bankaya sunulması gerekir.

Facebook sayfamızı takip edin.