İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bankalar İçin Çin’den İlave Teşvik Sinyali Geldi

Çin’den İlave Teşvik Sinyali geldi. Küresel ekonomideki daralma büyük ekonomileri olumsuz etkilemeye devam ediyor. Dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alan Çin de bu daralmadan payına düşeni aldı. Ancak, Çin bu durum karşısında çeşitli önlemler almaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Çin Devlet Konseyi tarafından bankaları ilgilendiren çok önemli bir duyuru yapıldı. Yapılan bu yeni duyuruda, Çin’de faaliyet gösteren bankalar için uygulanan bütün zorunlu karşılıkların azaltılması talep edildi.

Reel Borçlanma Maliyetleri Düşüyor

Çin Bakanlar Kurulu tarafından bankaların zorunlu karşılıkları ile ilgili indirim sinyali piyasada geniş yankı uyandırdı. En son geçen yıl aralık ayında benzer talepte bulunan Çin Devlet Konseyi’nin bu talebinin gerek Çin gerekse dünya ekonomisini nasıl etkileyeceği henüz tam olarak bilinmiyor. Diğer yandan, son zamanlarda iyice yavaşlayan Çin ekonomisi için kredi akışı sağlamak amacıyla, işletmeler ile ilgili reel borçlanma maliyetlerinin çok daha hızlı bir şekilde düşürülmesi çağrısı da yapıldı.

Çin'den İlave Teşvik Sinyali
Çin’den İlave Teşvik Sinyali

Çin Hükümeti Başbakanı Li Keqiang liderliğinde organize edilen önemli bir ekonomi toplantısından hemen sonra kamuoyuna yeni bir açıklama yapıldı. Çin Devlet Konseyi tarafından yapılan yeni çağrıda ekonomiyi desteklemek maksadıyla geniş kapsamlı ve hedefe yönelik zorunlu karşılık oranları hakkında indirimler talep edildi. Ayrıca, reel borçlanma maliyetlerinin düşürülmesi için alınan önlemlerin bir an evvel hayata geçirilmesini de kapsayacak şekilde, bütün enstrümanların en doğru zamanda kullanılması için de çağrı yapıldı.

Çin Merkez Bankası Genellikle Talepleri Karşılıyor

Çin Merkez Bankası, Çin Devlet Konseyi tarafından yapılan talepleri genellikle olumlu karşılıyor. Konseyin şimdiki taleplerinin de buna istinaden olumlu karşılanacağı tahmin ediliyor. Ayrıca, Çin Devlet Konseyi tarafından geçen yılın Aralık ayında bir indirim talebi yapılmış, Çin Merkez Bankası (PBOC), bunu olumlu karşılayarak, bu yılın Ocak ayında oldukça geniş kapsamlı bir indirimi yürürlüğe koymuştu.

Bu indirime ilave olarak, kırsal kesime yönelik faaliyet gösteren bankalar ile ilgili zorunlu karşılıklar için ise geçtiğimiz Mayıs ayında indirim uygulanmıştı. Çin’in ekonomisindeki daralma ve yavaşlamalara yönelik aldığı bu tedbirlerin sonuçları ise önümüzdeki süreçte daha iyi görülebilecek.

Facebook Sayfamızı Buradan Takip Edebilirsiniz.