İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Borsa Tahvilleri Nasıl Satışa Çıkarılır?

Tahvil, anonim şirketlerin, itibari kıymetleri eşit olan ve aynı zamanda, ibarelerinin de aynı olması koşuluyla, çıkarttıkları vadesi 1 yıldan uzun olan borç senetleri olmaktadır. Tahvilleri ticaret veya sermaye piyasa kanunlarına göre düzenlenir ve çıkartılır. Tahvillerin temeli, kupon üzerinde anapara vadesi geldiğinde borçlu olan şirketin borcunu ödemesine dayanmaktadır. Tahvilin amacı, şirketlere ucuz ve uzun vadeli kaynak sağlamaktır. Tahviller, hem şirketler tarafından çıkartılabilir, hem de devlet tarafından basılabilir. Tahviller hakkında merak edilen diğer husus ise borsa tahvilleri nasıl satışa çıkarılır? Sorusu olmaktadır.

Tahvil Yatırımı Nasıl Yapılır?

Bankalar veya başka herhangi aracı kurumlar aracılığı ile ikincil piyasalarda işlem görmekte olan borç senetlerini satın alıp satabilirsiniz. Tahvillere yatırım yapmak oldukça kolaydır. Öncelikle bir yatırım kurumunda vadesiz yatırım hesabı açmanız gerekmektedir. Hesabı açarken bilmeniz gereken en önemli şey ise, tahvilleri ve piyasanın özellikleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmanızdır. Eğer, riskleri en az seviyede tutmak istiyorsanız, özel sektör tahvilleri yerine, devlet tarafından basılan tahvillere yatırım yapmanız gerekmektedir. Devlet tahsillerine uzun vadeli yatırım yaparsanız, gelir elde edebilirsiniz. Fakat faiz risklerini de göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Hangi Tahvillere Yatırım Yapılmalı?

Tahviller, enflasyonu yenmek adına en mantıklı yatırım işlemi olmaktadır. Bu sebepten dolayı, enflasyon korumalı hazine tahvilleri satın alabilirsiniz. Bu tahviller, yatırımcıları enflasyon riskinden korumak için mevcuttur. Bunun yanı sıra, indirimli tahviller satın alabilirsiniz. Hisse senedine dönüştürülebilir tahviller de faydalı olacaktır. Bu tahviller, size piyasa fiyatının üzerinde bir fiyata aynı şirkete ortak olma gibi bir seçenek sunabilir. Örneğin, bir şirketin hisse senetleri 10 Dolar değerinde ise, %5 kupon oranı ile bir tahvili 60 hisse senedine dönüştürebilmektedir.

Tahvil Alım Stratejilerine Göre Alım

Diğer yatırım araçlarında da aynı şekilde olduğu gibi tahvil alım-satım işlemlerinizde de kendinize ait stratejileriniz olmalıdır. Tahvil fiyatları düşükse, faiz oranları yüksektir. Faiz oranları düşmeye başladığı zaman, daha verimli tahviller satın alabilirsiniz. Tahvilin, öncelikle parasına değil verimine bakmalısınız. Böylesi sizin için daha yararlı olacaktır.