İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Borsada Tahvil Nasıl Satın Alınır?

Borsalar yatırım yapmak için son derece uygun ve güvenilir ortamlardır. Uzun vadede yatırım yapmak isteyenler için ise sayısız seçenek arasından devlet tahvilini tercih etmek isteyebilirler. Çünkü devlet tahvilleri uzun vadede riski olmayan ve yatırım açısından son derece önemli olan araçlardır. Bunun için borsada tahvil nasıl satın alınır? sorusunun sıklıkla sorulması söz konusu olur. Tahvil devlet tarafından piyasaya sürülen vadeli şekilde düzenlenmiş bir iç borçlanma aracıdır. Vadesi genelde bir sene olacak şekilde düzenlenir. Vade sonunda herhangi bir risk olmaksızın faiz ile birlikte paranızın geri alınması söz konusu olur. Bunun için sevilen sabit gelirli yatırım yollarından bir tanesi olarak kabul edilir.

Devlet Tahvili Nasıl Kazandırır?

Borsada Tahvil Nasıl Satın Alınır?
Borsada Tahvil Nasıl Satın Alınır?

Devlet tarafından borçlanmak için çıkarılan uzun vadeli yatırım araçları olarak adlandırılır. Bu devlet tahvilleri uzun vadede bir faiz oranı üzerinden hesaplama yapılarak hesaba aktarılır. İhalelerde teminat olarak kullanılması da söz konusu olur. Döviz üzerinden olabildiği gibi sabit veya değişken şekilde düzenlenmiş faiz durumları vardır. Böylece tahvilden para kazanmanız da mümkün olur. Faiz getirisi üzerinden devlet garantisi bulunan bir kazanç yoludur.

Nasıl Alınır?

Orta veya daha üst düzeyde yatırımcıların tahvil alması uzun vadede para ve risk yönetimi açısından son derece kazançlı bir yol olabilir. Tahviller en az 1 yıl süre ile çıkarılır. Üzerinde yazan tarih paranın hesabınıza aktarılacağı kesin tarihtir. Birincil piyasaya Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından sürülür. İkincil piyasalarda ise alım ve satım işlemleri yapılır. İkincil piyasadan herhangi bir tahvil almak için aracı kurum ve kuruluşlar ile anlaşmanız gerekir. Ardından da kolay bir şekilde devlet tahvili alabilirsiniz. Faiz oranları ve diğer şartlar açık bir şekilde belirtilmiştir.

Alım ve Satımı

Devlet tahvili almak ve satmak için vadesine uygun olacak şekilde hareket etmeniz yeterli olur. Gerçek kişiliklerin tahvil almasına izin verilmez. Bundan dolayı da herhangi bir tüzel kurum veya kuruluş ile işlem yapmanız gerekir. Kontrol ve az risk isteyenler için uzun vadede son derece yararlı yatırımlardır.

Facebook sayfamızı takip edin.