İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

CDS Nedir? Kredi Risk Swap Oranı Ne Demek?

Son dönemlerde Amerika ile yaşanan sıkıntılar nedeni ile CDS nedir? Kredi swap risk oranı ne demek gibi sorular ülkemizde sıkça duyulmaya başlandı. Ayrıca bugünlerde en çok duyulan konulardan biri de CDS primleri Türkiye’de ne durumdadır.

CDS Nedir?

CDS kredi risk primi olarak bilinmektedir. Ülkelerin ya da şirketlerin piyasa içindeki menkul kıymetlerini kapsayan risklerin, geri ödeme de alınan risklerin, swap yani takas yöntemi ile bir anlamda sigortalanması anlamına gelmektedir. Türkçede karşılığı olmayan CDS Credit Default Swap kelimelerinin baş harfleri kullanılarak kısaltılmıştır.

CDS, bir ülke hazinesinin veya şirket sermayesinin dışarıdan aldığı borçlanma senetlerinin ödenme zamanı geldiğinde, ödenmemesi riskine karşı yatırımcı tarafından alınan sigorta önlemidir. CDS primi ise, alınan sigorta önlemi için ödenmesi gereken miktardır.

Yabancı yatırımcılar için, bir ülkenin CDS’si büyük önem taşımaktadır. Çünkü bir şirket, borçludan parasını temin edemezse, bu duruma karşı alacağını sigortalamak istemektedir.

Kredi risk swap satıcıları, belli riskleri alırken, alıcılar ise riski sigortalatmaktadır. Alıcılar bu sigortalama karşılığında ise prim ödemektedirler. Bu ödenen primler ise ülkelerin riskli bir durumda olup olmadıklarının göstergesidir. Bir ülke ne kadar fazla CDS primi ödemekte ise, o ülkenin riski daha fazla olmaktadır.

CDS Oranlarının Önemi Nedir?

Finansal piyasaların kredi riskinden korunmak amacı ile CDS kullanılmaktadır.

Bu nedenle sıklıkla kullanılan CDS;

  • Primler günlük ve düzenli bir şekilde ayarlanmaktadır. Piyasa koşulları günlük larak primlere yansıtılmaktadır.
  • CDS çok avantajlıdır.
  • Piyasadaki yeni gelişmeler ve unsurlar hızlı bir şekilde primlere yansımaktadır.
  • Gelişmekte olan ülkeler yatırım çekmek adına CDS primleri kullanılmaktadır. özelliklerini taşımaktadır.

Ülkeler CDS primlerini düşürmek amacı ile çeşitli tedbirler almaktadır.

CDS Kontrat Özellikleri Nelerdir?

CDs kontratları genellikle 5 yıl olarak düzenlenmekte olup, 10 yıla kadar uzatılabilmektedir. Büyük miktarlı kontratların primleri,3 aylık periyotlar ile düzenli olarak yapılmaktadır. Borcun ödenmemesi durumunda CDS alıcıları, satıcıdan önceden belirlenen farklı bir ödeme almaktadır. Borcun nominal değeri olan bu ödemeye, par value denilmektedir. Par value bedelini alan CDS alıcısı, borcu satıcıya devretmektedir.

Türkiye’nin CDS Primi Kaç?

CDS oranları her gün değişmektedir. Güncel CDS primlerinin takip edilmesi, ekonomi ile ilgili bir öngörü oluşturmaktadır. Türkiye’nin şu anki risk primi 400-500 civarında değişmektedir. Son bir yıldır yükselişe geçen CDS risk primi sebebi ile yabancı sermaye yatırımları azalmıştır. Yabancı sermayeyi ülkemizde yatırım yapmaya yönelik çalışmalar hükumet tarafından açıklansa bile yatırımcılar risk primi yüksek ülkelere temkinli yaklaşmaktadır.

Sonuç olarak, yapılacak bir dizi çalışma sayesinde, (örneğin enflasyonun düşürülmesi, hak ve özgürlükler gibi) Türkiye’nin kredi swap oranı daha aşağılara özellikle 400 altına düşürülebilir. Bu sebeple başka bir ülkeye yatırım yapmak isteyen yatırımcıyı ülkemize çekebiliriz. Aksi halde kredi risk priminin yüksek olması sebebi ile yabancı sermayenin yatırım yapmasını beklemek doğru olmayacaktır.