İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dolar Artarsa Ne Olur?

Yatırımcıların ve ekonominin içinde bir şekilde var olan insanların merak ettikleri durumların başında dolar artarsa ne olur? sorusu gelir. Yabancı para birimlerinin ekonomiler içinde bu derece yer almasının nedeni ekonomik anlamda kullanımdır. Dolar da geniş kullanımı ve bundan kaynaklanan cazibesi ile birlikte son derece fazla talep edilen bir yatırım aracı haline gelmiştir. Bunun için doların ekonomide bu kadar yer alması artışının ve azalığının neden önemli olduğunu ortaya koyan bir neden haline gelmiştir.

Bunun için dolar yatırımlarında veya ekonomik durumlarda dolarda meydana gelen değişiklik birçok kesim tarafından kontrol edilir. Çünkü ekonomide ve yatırımda sayısız dengenin değişmesine neden olabilir.

Doların Ekonomide Yeri

Dışarıdan malzeme alan ve bu ürünleri kullanarak bir şekilde ekonomide yer almaya çalışan ülkeler için her zaman dolarda dalgalanma yaşanması sorun anlamına gelir. Çünkü:

  • Doların artması aynı zamanda üretimde azalma anlamına gelir.
  • Üretim malzemesinin azalması ürünlerin de azalmasına neden olur.
  • Daha çok maliyet anlamına geldiğinden dolayı daralma yaşanır.

Bu nedenden dolayı doların artması ekonomide istenmeyen pahalılıkların yaşanmasına ve bunun sonucunda da bir takım daralmalara neden olur.

Doların Yatırımda Yeri

Dolara yatırım yapmak isteyenler için dalgalanmalar ve artışlar olumlu olarak değerlendirilir. Bunun nedeni doların yatırım alanında kazanç olarak çok tercih edilmesidir. Dolar ile yatırım yapmak büyük yatırımcı için anlık artışta bile sayısız kazanç olarak algılanır. Bunun için doların artmasında meydana gelen tek olumlu durum demek daha doğru olur.

Atın ve Dolar Durumu

Doların artması beraberinde altın fiyatlarında değişiklik anlamına da gelir. Çünkü doların artması ile atın fiyatlarının artması da beraberinde gelir. Rezervlerin dolar üzerinden elde edilmesi ve hesaplanması da bu duruma neden olan etmenler arasında yer alır. Bunun için doların artması altın alımlarında düşüş olmasına dayanak olabilir.

Doların Ekonomide Oluşturdukları

Doların ekonomide gelişme ve istihdam açısından da sorun oluşturması söz konusu olabilir. Yurtdışı ağırlıklı çalışan bir şirketiniz olması halinde bu durum küçülmelere bile neden olabileceğinden dolayı artış iyi yorumlanmaz.