İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Donald Trump Euro İle Dolar Arasında Olan Rekabet Hakta Sert Konuştu

Dünya gündemine yine Donald Trump paylaşımı damga vurdu. O kendi resmi Twitter hesabından sert sözler kullanarak ABD merkez bankasına isyanda bulundu. ABD başkanı bu defa kendi oklarını ABD merkez bankası olan Fed’e yöneltti. Sosyal medya hesabından adeta isyan eden Donald Trump Euro ve dolar ile ilgili paylaşımda bulundu. Merkezi bankanı hedef alan ABD başkanı değer kaybeden Euro ile ilgili adeta Fed’i suçladı. Euro değerini kaybederken dolar kendi tarihinde en yüksek zirveye çıkıyor. Fakat bu durum kulağa hoş gelse de ABD başkanını çileden çıkardı.

ABD Oyun Dışında Kalabilir

Donald Trump
Donald Trump

ABD başkanı Donald Trump kendi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda sadece merkez bankasını suçladı. Donald Trump’a göre doların piyasada euronu geçmesi ABD için bir avantaj olarak değerlendirilmemeli. Ülke ekonomisine daha fazla katkı getirmesi adına ülkenin merkezi bankası tarafından yükseltilen faiz oranları Donald Trump’a göre yanlış bir hamle. Her ne kadar dolar kendi tarihindeki en yüksek noktasına ulaşsa da, bu durum ABD ile işbirliği yapan ülkelerin uzaklaşması ile sonlanabilir. ABD başkanı Trump ülkesinin merkezi bankası olan Fed için acil faiz oranların kontrol altına alınması ve faiz oranlarının düşürmesi yönünde sert konuştu. Donald Trumpa göre yükseltilen faiz oranları ABD gibi yönetici ülkenin yakın zamanda oyun dışı kalmasına sebep olabilir. Ülke piyasası dolarla yapılan yatırımlar için yüksek faiz oranlarını olumlu karşıladığı halde ABD başkanı faiz oranının zaman kaybetmeden düşürülmesi gerektiğini bildiriyor.

Donald Trump Sağlam Rekabete Hazır Olduğunun Mesajını Verdi

Dünya ekonomisinde yaşanacak gerilmeler yakın günlerde kendi sonuçlarını gösterecek. Piyasalar ve üreticiler merkezi bankanın yakın günlerde yapacağı faiz oranı açıklamasını bekliyor. Yaşanan bu durumdan yalnız Amerika değil, tüm dünya ekonomisi etkilenebilir. Euro durmadan değer kaybederse dünya ekonomisi yeni bir ekonomik krizle karşılaşacak. Yaptığı paylaşımla Trump adeta sağlam rekabete hazır olduğunun mesajını verdi. Faiz oranlarının yükselmesi ve doların Euro karşısında değer kazanması bazı ülkelerin döviz piyasasına ciddi zarar vererek ülkelerin yoksulluğuna neden olabilir.

Facebook Sayfamızı Buradan Takip Edebilirsiniz.