İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

En Hızlı Kredi Nasıl Alınır?

İnsanlar nakit paraya ihtiyaç duyduklarında önceleri tanıdıklarından tedarik etmeye çalışırdı. Fakat günümüzde ekonomik hayatın tatmin edici olmaması nedeniyle bankalar ilk tercih edilen yerler olmakta. Bu da tüketiciler arasında en hızlı kredi nasıl alınır sorusuna neden oluyor.

Fakat bu soru her zaman net bir şekilde cevaplanmayabiliyor. Çünkü tüketicinin bankalara ve kredi çekmeye olan ön yargısı kadar bankalar da titiz davranmakta ve kullandırılan kredinin zamanında dönüp dönmemesi noktasında çok emin olamamaktadırlar.

Bankaların Önerdiği Faiz Oranları

Bankalar, kredi kullanımı sağlarken önerdiği faiz oranları ve alınan ücretler noktasında bir maliyet kar ve kredi riskini hesaplarlar. Yani kredi verirken tüketiciye ödenen miktarın maliyeti üzerine, bankanın kredi kullandırdığı zaman geri alınamayan ödemelerin gideri de kredi tutarı üzerine eklenir ve tüketicinin ödeyeceği faiz ile aradaki fark, bankanın kredi kullandırmadaki karını oluşturur.

En Hızlı Kredi Nasıl Alınır
En Hızlı Kredi Nasıl Alınır

Bu konu daha kolay bir şekilde şöyle anlatılabilir: Kredi faiz oranları düşük olduğunda, bankanın karı da düşük olur. Böyle olunca müşteri sayısı daha çok olan banka, kredi kullandırılmasında daha az kazanmayı düşünebilir, çünkü müşteri sayısı fazla olduğu için toplam karı da yüksek olacaktır. Fakat müşteri potansiyeli az olan bankalar için bu durum söz konusu olmamakta ve o banka yüksek faiz oranlarıyla müşterilerine kredi vermektedir.

O halde en hızlı kredi nasıl alınır diye düşünen kişinin yapması gereken şey, müşteri sayısı fazla olan bankalardan birinden kredi talep etmektir.  Yani aynı faizde banka ne kadar büyükse kredinizi onaylama olasılığı da o kadar artar.

Günümüzde kredi veren bankalar öncelikle tüketicinin kredi notunu ve borçluluk oranını göz önüne almaktadır. Eğer kişinin kredi notu bankanın istediğinin altındaysa o kişiye kredi verilmemektedir. Kredi notu sınıra yakın bir noktadaysa kişinin önceki kredi alışkanlıklarına bakılır. Bu durumda kimi bankalar kredi kullandırırken kimileri kullandırmayabilir. Yine kredi notu yüksek olsa da gelir belgelense dahi borçluluk oranı yüksekse bankalar yine kredi vermeyebilir.

O halde bankalardan kredi kullanmayı düşünen ve en hızlı kredi nasıl alınır diyen tüketicilerin, kullandıkları kredileri ödemede bir sıkıntı yaşamaması, tekrar kredi kullanımında en önemli ölçü olmaktadır.

Facebook Sayfamızı Buradan Takip Edebilirsiniz.