İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Esnaf İçin Kredi Veren Bankalar

Yeni işyeri açıp esnaflığa adım atan ya da hali hazırda işyeri olan kişilerin zaman zaman mali desteğe ihtiyacı olur. Genelde bu ihtiyacı karşıladıkları kurumlar ise bankalardır. Ülkemizde esnaf için kredi veren bankalar bazı şartlar aramaktadır.

Esnaf Kredisi Kullanabilme Şartları

Bankaların esnafa destek amaçlı verdiği esnaf kredilerini almanın belirli şartları vardır. Bunların başında esnaf veya sanatkar olma ve bir odaya bağlı olarak çalışma şartı gelir. Ayrıca bağlı olunan odaya en az 6 ay süre ile üye olmak ve aktifliği korumak gerekir. Bazı bankalar ticari amaçlı bu krediyi verirken kefil şartı istemektedir. Ancak her banka esnaf kredisi verirken kefil istemez. Bu durum bankanın insiyatifindedir. Kredi çekilen banka isterse çekilecek krediye karşılık gelebilecek ipotek teminatı da isteyebilir.

Esnaf İçin Kredi Veren Bankalar
Esnaf İçin Kredi Veren Bankalar

Esnaf kredisine, işletme sahibinin dışında kimse başvuru yapamaz. Krediye, işletme sahibi şahsen başvuru yapmak zorundadır. Banka tarafından kredinin onaylanması ise hem esnaf kişinin hem de sahip olduğu işletmenin kredi notuna bağlıdır. Herhangi birisinin kredi notu düşükse kredi almak zorlaşacaktır.

Esnaf Kredisi Almak İçin Hangi Belgeler Gerekir

Esnaf kredisine başvurmak için istenen belgelerin ilki, bağlı olunan odaya ait kayıt belgesidir. Diğer belge ise işletme vergi levhası fotokopisidir. İşletmeye ait 3 yıllık bilanço ve gelir tablosunun da yine bankaya sunulması gerekir. İmza sirküleri ve hem firmanın hem firma sahibinin mal dökümü talep edilen diğer evraklardır.

Esnaf Kredisi Veren Bankalar

Ülkemizin önde gelen kamu bankalarından biri olan Ziraat Bankası, esnaf müşterileri için hem destek kredisi hem de nakdi kredi verir. Nakdi krediler iskonto, rotatif, taksitli krediler gibi kredilerdir. Ayrıca yabancı para ile çalışan esnaflar, Ziraat Bankası’ndan döviz kredisi de çekebilirler. Destek kredileri ise destek paketleri kapsamında verilen kredilerdir.

Halk Bank, diğer bankalara nazaran daha çok esnaf kredisi kullandırır. Hem faizli hem faizsiz esnaf kredisi verir. Yapılan işin büyüklüğü ve ayakta kalma kapasitesine göre faizsiz kredi imkanı da sunan Halk Bank, 2019 yılında da bu faaliyetlerine devam edeceğini açıklamıştır.

Esnaf kredisi veren diğer bankalar ise TEB, Yapı Kredi, QNB Finansbank, İş Bankası, Denizbank ve İNG Bank gibi bankalardır.

Facebook sayfamızı takip edin.