İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ev Kredisi Borç Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Ev Kredisi Borç Yapılandırması ile ilgili detayları makalemizde sizler için detaylandırdık. Kredi yapılandırması bir bankadan çekilmiş olan ve ödenen kredinin kapatılması, kalan tutarın yeni bir faiz oranı ile beraber yeniden çekilmesi anlamına geliyor. Birden fazla kredi türü için kullanılabilecek olan borç yapılandırma işlemi, tüketiciler tarafından en çok ev kredisinde tercih ediliyor. Konut kredisi borç yapılandırması ile beraber tüketiciler kalan borçlarını daha uzun vadede, daha rahat bir şekilde ödeyebiliyorlar.

telefon faturasina kredi

Ev Kredi Borç Yapılandırmasının Aşamaları

Ev kredisini yapılandırmak isteyen tüketicilerin ilk olarak hangi bankayı tercih edeceklerine karar vermeleri gerekiyor. Türkiye’de faaliyet gösteren birden fazla banka bu hizmeti sunduğundan en avantajlı olanın seçilmesi ile borç yapılandırılması için başvurunun yapılması gerekiyor. Başvurunun banka tarafından onaylanması halinde, eski bankadan borç kapama yazısının alınması ile beraber yeni bankadan yapılandırma kredisi çekilebiliyor. Yeni banka tarafından eve 2. derece ipotek konuyor ve yapılandırılmış kredinin ödemeleri başlıyor.

Ev Kredisi Borç Yapılandırmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev kredisini borç yapılandırması ile yeniden düzenlemek isteyen tüketicinin ilk aldığı kredi faiz oranı ile yeni alacağı faiz oranını karşılaştırması gerekiyor. Yeni alacağı faiz oranın eski faiz oranından düşük olmasına dikkat edilmesi avantaj sağlanması açısından önem arz ediyor. Yapılandırma işleminin masrafı ile faiz oranlarının bankalar arasında değişkenlik göstermesi de dikkat edilmesi gereken durumlar arasında yer alıyor. Ev kredisinin borç yapılandırma hesaplamasına da dikkat edilmesi gerekiyor.

Ev Kredisi Borç Yapılandırması
Ev Kredisi Borç Yapılandırması

Ev Kredisi Borç Yapılandırma Hesaplaması

Ev kredisi için banka üzerinden kredi çekmiş olan bir kişi, borcunu yapılandırmak istediği zaman banka kurumlarının ya da finans sitelerinin hesaplama araçlarını kullanabiliyor. Eski kredinin faiz oranı ve çekilmiş olan tutar ile yeni kredinin faiz oranı ve çekilecek olan tutarın hesaplaması, bireyin avantajlı duruma düşüp düşmeyeceği konusunda bilgi veriyor. Ev kredisi borç yapılandırması, hesaplama anlamında dikkatli bir şekilde takip edilmesi gereken konular arasında yer alıyor. Yapılandırma işlemine tabi tutulan dosya masrafları ile banka işlem masrafları da yeni kredinin üzerine eklendiğinden bireyin maddi açıdan avantajlı duruma gelmesi için detaylı bir hesaplama yapması gerekiyor.

Facebook Sayfamızı Buradan Takip Edebilirsiniz.