İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Faturaya Kredi

Haberleşme ve iletişim herkesin en doğal hakkıdır. Cep telefonları ise hem haberleşme hem de iletişim de önemli bir rol oynamaktadır. Pratik ve mobil kullanım imkanı cep telefonlarını cazip hale getirmektedir. Cep telefonu kullanımı her geçen gün artmaktadır. Cep telefonları da ihtiyaçlara göre sürekli olarak geliştirilip yenilenerek kullanıcıya sunulmaktadır. Faturaya kredi sistemi cep telefonu operatörlerinin uygulamış olduğu bir sistemdir. Telefon faturası üzerine yeni bir cihaz için kişinin durumuna göre farklı tutarlarda kredi imkanı sunmaktadır. Fatura üzerine kredi sadece cihaz alımı için bir imkan olmaktadır. Nakit tutar değil, bu kredi ile operatör tüketiciye cep telefonu alma imkanı sunmaktadır. Başvurular hat sahibi tarafından yapılmaktadır.

Cep telefonu alımında bankalar kredi imkanını dosya masrafı ve sigorta masrafları ile sunmaktadır. Bu duruda da operatörler tarafından sunulan faturaya kredi fırsatı tüketicilere büyük avantaj sağlamaktadır. Banka kredilerine göre de dosya masrafı olmaması, kefil sigortası gideri olmaması ile kolaylık sağlamaktadır.

telefon faturasina kredi

Faturaya Kredi Fırsatından Kimler Yararlanabilir?

Operatörler tarafından verilen faturalı hattı kullanan kişiler faturaya kredi imkanından faydalanabilmektedir. Sadece cep telefonu alımı için fırsat sunan bir kredi türüdür. Bu yöntemle cep telefonu alabilmek için bazı şartları yerine getiriyor olmak gerekmektedir. Cep telefonu alımında kullanılabilen kredi için başvuracak kişilerde aranan özellikler şunlardır:

 •  -En az 6 aylık süre ile başvurulacak operatörün faturalı hattını kullanıyor olmaları gerekmektedir.
 •  -En az 24 ay boyunca sabit hatlı ev ya da iş yeri telefonu kullanıyor olmaları gerekmektedir.
 •  -Operatörün sunuş olduğu internet hizmetinde 2 yıl aboneliği olmaları gerekmektedir.

Bu özelliklerden sadece birini taşıyan tüketiciler faturaya kredi başvurusu yapabilmektedir. Alınacak olan cihazın ödemesini en fazla 12 ay sürede ödenmesi gerekmektedir. Alınan krediyi ödeme imkanı olan kişiler bu krediden yararlanabilmektedir. Bu imkan ile telefon alabilmek, taksitle cep telefonu almak için en etkili yol olmaktadır.

Ödemesi ve Sözleşmesi

Operatörlerin sunmuş olduğu bu sistem fırsatı ödeme konusunda da kolaylık sağlamaktadır. Kredi başvurusu onaylanması halinde operatör ile hat sahibi arasında sözleşe imzalanmaktadır. Bu sözleşme de kredi esasları ilk sırada yer almaktadır. Fatura ile birlikte faturaya kredi taksiti ödenmesi gerekmektedir. Ödeme süresi 6 ile 12 ay vade olacak şekilde belirlenebilmektedir.

Borcun ödenmemesi halinde sözleşe devreye girmektedir. Sözleşmenin devreye girmesi ile birlikte yasal süreç başlamaktadır. Yasal takibe düşen cihazın satılması ya da değiştirilmesi mümkün olmamaktadır. Cihazın kimin kullanıldığı dikkate alınmaksızın, hat sahibi yasal muhatap olmaktadır. Operatörün sunmuş olduğu ödeme seçeneklerini, alacak olan kişi seçebilmektedir.

faturaya kredi

Faturaya Kredide Dikkat Edilmesi Gerekenler

Faturaya kredi başvurusunda göz önünde bulundurulması gereken durumlar olmaktadır. Bu durumlara dikkat ederek başvuruda bulunmak gerekmektedir. Böylece faturaya kredi fırsatından yararlanma sürecinde dikkat edilesi gerekenler şu şekildedir;

 •  –Faturaya kredi imkanında sadece cep telefonu alımı için geçerli olmaktadır.
 •  -Faturaya kredi bankalar değil operatörler tarafından verilen bir kredi türüdür.
 •  -Faturalı kredi imkanından sadece faturalı hat sahibi olan kişiler yararlanabilirler.
 •  -Bu kredi de tüm yasal sorumluluk hat sahibi olan kişiye ait olmaktadır.
 •  -Faturalı hat sahibi olan kişinin verilecek kredi tutarını ödeyebilecek imkana sahip olması gerekmektedir.
 •  -Cihazın satılması ya da satılmaması ile ilgili hiçbir kısıtlayıcı durum bulunmamaktadır.
 •  -Önemli olan tek konu kredi taksitlerinin zamanında ödenmesidir.
 •  -Faturaya kredi ile kontratlı cihazların temini ve teslimi yetkili bayilerde yetkili kişiler tarafından yapılmaktadır.
 •  -Cihazın satılması durumunda ise Emniyet Genel Müdürlüğünce düzenlenen 2. el alım satım belgesinin imzalanması gerekmektedir. İmzalı belgenin bir nüshasını satıcının bulundurması gerekmektedir.

Facebook Sayfamızı Buradan Takip Edebilirsiniz