İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Finansal Yatırım Nasıl Yapılır?

Sahip olduğunuz Finansal birikimini çeşitli finans araçlarına dönüştürerek ve değerlendirerek sermaye piyasasında kar elde etmeye finansal yatırım denir. Peki, finansal yatırım yapmadan önce bilmeniz gereken en önemli ipuçları nelerdir?

  1. İhtiyaçlarınızı ve Hedeflerinizi Gözden Geçirin

Yatırımlarınızdan gerçekten ne istediğinizi düşünmek için kendinize mutlaka biraz zaman ayırmanız gerekir.

Kendini ihtiyaçlarınızı ve hedeflerinizi bilmeniz ve risk alma iştahınız finansal yatırımda iyi bir başlangıcın simgesidir.

  1. Ne Kadar Süre Yatırım Yapabileceğinizi Düşünün

Paranızı ne kadar sürede geri almanız gerektiğini iyi bir şekilde düşünün ve farklı hedefler için zaman dilimleri değişiklik göstere bilir.

Örneğin:

  • Bir ev depozitosu için tasarruf yapıyorsanız ve birkaç yıl içinde satın almayı umuyorsanız, hisse senetleri veya fonlar gibi yatırımlar uygun olmayacaktır çünkü değerleri yükselir veya azalır. Nakit ISA’lar gibi nakit tasarruf hesaplarına sadık kalın.
  • Emekli maaşınız için 25 yıl içinde tasarruf yapıyorsanız, yatırımlarınızın değerindeki kısa vadeli düşüşleri görmezden gelebilir ve uzun vadeye odaklanabilirsiniz. Uzun vadede, nakit tasarruf hesapları dışındaki yatırımlarınız size enflasyonu üstünüzden atma ve emeklilik hedefinize ulaşma konusunda daha iyi bir şans verme imkânı tanır.

  1. Bir Yatırım Planı Yapın

İhtiyaçlarınız ve hedefleriniz konusunu netleştirdikten sonra ve ne kadar risk alabileceğinizi değerlendirdikten sonra bir yatırım planı hazırlayın. Bu, size uygun olabilecek ürün türlerini belirlemenize yardımcı olacaktır.

Bu konuda nakit ISA’lar gibi düşük riskli yatırımlarla başlamak iyi bir kuraldır. Sadece düşük ve orta riskli yatırımlar yaptıktan sonra yüksek riskli yatırımları göz önünde bulundurun.

  1. Çeşitlendirin

Daha iyi bir getiri şansını yakalamak için daha fazla risk almak zorunda olman, yatırımın temel bir kuralıdır. Ancak, riskinizi ve geri dönüşünüzü dengelemek ve iyileştirmek için paranızı ve fiyatları mutlaka aynı yöne hareket ettirmek için farklı yatırım türlerine ve sektörlere yararlanmanız gerekmektedir.

Kazanç elde etmeye devam ederken getirileri yumuşatmanıza ve portföyünüzdeki genel riski azaltmanıza yardımcı olabilir.

  1. Masrafları kontrol edin

Bireysel hisse senetleri gibi doğrudan yatırımlar satın alırsanız, borsa içi hizmetini kullanmanız ve işlem masrafları ödemeniz gerekecektir.

Yatırım fonlarına karar verirseniz, örneğin fon yöneticisine ödeme yapmak gibi masraflar vardır ve bunun için maddi tavsiye almalısınız. Borsacılara, yatırım fonlarına veya danışmanlara bakarsanız masraflar bir firmadan diğerine değişebilir. Herhangi bir firmadan tüm ücretlerini açıklamalarını isteyin, böylece paranızı ödemeden önce ne ödeyeceğinizi öğrenin.

Yüksek ücretler bazen daha iyi kalite anlamına gelse de her zaman ücretlendirmelerin makul olup olmadığını ve benzer kaliteyi elde edip başka bir yerde daha az ödeme yapıp yapılmadığını sorgulayın.