İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hafta Sonu Havale Yapılır Mı?

Günümüzde parasal işlemlerin neredeyse tamamı havale ya da EFT üzerinden hallediliyor. Ancak insanların pek çoğu günlük hayatın içine işlemiş bulunan bu finansal araçların ne olduklarını, nasıl yapıldıklarını ve aralarındaki farkları bilmiyor. Örneğin kira ödemesi gerekli olan bir kişi ödemesini herhangi bir sebepten ötürü hafta içi değil hafta sonu yapmak zorunda kalıyor ancak hafta sonu havale yapılır mı yapılmaz mı bu konu hakkında bilgisi eksik oluyor. İşte bu yazı havale konusunu ele alacak ve bu konuda bilgiler verecek.

telefon faturasina kredi

Havale Nedir?

Havale bir kişinin yurtiçinde veya yurtdışına bulunan herhangi bir kişiye para göndermesine verilen genel addır. Banka havalesi ve PTT havalesi olarak iki biçimi vardır. İnsanlar genellikle havale dediklerinde banka havalesini kast etmektedirler. Bu para gönderme işleminde bazı bankalar para alırken bazı bankalar ise para almamayı tercih etmektedir. Havale hem hızlı hem masrafsız hem de güvenli bir para gönderme işlemi olduğundan ötürü özellikle kurumsal banka müşterileri tercih etmektedirler.

Havale Nasıl Yapılır?

Banka havalesi işlemi yapılabilmesi için alıcı ile göndericinin vadesiz hesaplarının aynı bankada yer alması gereklidir. Banka havalesini yaparken alıcının 26 hanesi olan IBAN yani Uluslararası Banka Hesap Numarasının veya şube ve hesap numarasıyla birlikte adı ve soyadının bilinmesi gereklidir. Doğal olarak göndericinin vadesiz hesabında bulunan bakiyesi havale edilmesi talep edilen tutarı ve eğer varsa havale ücretini karşılaması gereklidir.

Banka şubesinden havale yapmak için görevliye belirtilen alıcı bilgileri ve para tutarını içeren havale talimatını vermeniz yeterlidir. Aynı zamanda banka havalesi ATM’lerden, internet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulamaları üzerinden veya telefon bankacılığı kanalları üzerinden de yapılabilir. Para transfer seçeneği seçildikten sonra IBAN veya hesap numarası ile transfer seçeneklerinden biri tercih edilen sizden talep edilen alıcı bilgileri ve para tutarının girilmesi yeterlidir. Havale işlemi onaylandıktan sonra para birkaç saniye içerisinde alıcının hesabına ulaşacaktır.

Havale İle EFT Arasındaki Fark Nedir?

İnsanlar havale ile EFT kelimeleri arasında bulunan farklardan da genellikle habersiz. Biri para gönderme işlemini havale ya da EFT yapan şey para gönderilen ile para alınan bankanın hangileri olduğudur. X kişisi, Y bankasından Z bankasına para gönderirse bu EFT işlemidir, X kişisi Y bankasından yine Y bankasında bulunan bir hesaba para gönderirse bu işlem havaledir. EFT işlemi yapılırken bankaların mesai saatlerine sıkı sıkıya bağlı kalınması gereklidir.

Havale Saatleri

Banka havalesi konusunda en çok merak edilen konulardan bir tanesi ise havale yapılabilecek saatlerdir. Bildiğimiz gibi EFT bankaların mesai saatlerine bağlıdır ve hafta içi yapılması zorunludur. Yani Cuma günü yapılan bir EFT Pazartesiye sarkabilmektedir. Buna karşılık havale yapmak için herhangi bir zaman sınırlaması bulunmamaktadır. Bankalar 24 saat boyunca havale işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

Hafta Sonu Havale Yapılır mı?

Her ne kadar EFT yapmak için bankanın çalışma zamanına ayak uydurmamız gerekse de aynı şey havale için geçerli değildir. Havale işlemleri mesai saatleri içerisinde ister şubeden mesai saatleri sonrasında da mobil ve internet bankacılığı üzerinden rahatlıkla yapılabilmektedir. Göndericinin gönderdiği para sorunsuz ve güvenli bir şekilde birkaç saniye içerisinde alıcının vadesiz hesabına düşmektedir.

Mesai Saatleri Dışında Havale Yapılabilen Bankalar

EFT bankalar arası bir para gönderme işlemi olduğu için taraf olan bankaların mesai saatlerine sıkı sıkıya bağlı kalmaktadır. Buna karşılık havale aynı bankanın içerisinde para gönderme işlemidir. Bundan ötürü aynı banka bünyesinde vadesiz hesap sahibi olan taraflar bankanın para gönderme talimatlarına uygun bir şekilde kolayca havale yapabilmektedirler. Bankaların hiçbirinde havale yapmak için mesai saatleri sınırlaması bulunmamaktadır.

Facebook sayfamızı takip edin.