İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hat Üzerine Kredi

Telefon faturaları yani hat üzerine kredi olarak adlandırılan kredi türü kullanılan telefon numarasının faturası aracılığı ile kredi verilmesi işlemidir. Yeni bir mobil cihaz alımı sırasında mevcut hat üzerinden yeni alınan cihaz kredilendirilir. Daha önce vade 24 aya kadar gerçekleştirilirken kanun değişmesi sebebiyle en fazla 12 ay olarak vade yapılmaktadır. Bu işlem için istenen belgeler sadece kimlik sureti ve hat faturasıdır.

Mevcut Hat Üzerine Kredi Şartları Nelerdir?

Kredi şartları, en az 6 ay faturaların eksiksiz ve son ödeme tarihinde ödenmiş olması en önemli şartıdır. Hat üzerine kredi kullanabilmektedir. Diğer şartlar ise sabit hat denilen ev ve iş telefonlarının en az 24 ay aktif olarak kullanılıyor olması ve son ödeme tarihlerinde ilgili faturanın eksiksiz ödenmesi halinde hattın üzerine kredi kullanılır.

Eğer bu iki seçenek dışında kişinin internet aboneliği varsa ve 2 yıl düzenli olarak faturası ödeniyorsa ilgili fatura üzerinden hattın üzerine kredi kullanımı yapılmaktadır. Ayrıca kullanıcının yasal yaş olarak kabul edilen 18 yaşını doldurmuş olması gerekiyor.

telefon faturasina kredi

Kredi Avantajları Nelerdir?

En önemli avantajı yasal çerçevede mobil cihaz alımında kredi kartlarına taksitlendirme dönemi sona erdiğinden hattın üzerine kredi alındığında kontratlı cihaz kapsamına girmiş olup hem cihaz 12 ay vade yapılmış olmakta hem de mevcut hatta tanımlı paketin ek avantajlarından yararlandırılmaktadır. Piyasa koşulları altında peşin fiyat üzerinden cihaz alımı ciddi manada zor hale gelmiştir.

Bu hattın üzerine kredi sayesinde istenilen fiyat ve marka da mobil cihaz alınması çok kolay hale gelmiştir. Kredi başvuru süreci gayet kolay olup aynı gün içerisinde işlemler tamamlanmaktadır.

hat üzerine kredi

Geri Ödeme Nasıl Gerçekleşir?

Fatura Üzerine Kredi sisteminde, Faturaya yansıyan kontrat tutarı olarak ta adlandırılan hat üzerine kredi ödemesi taksitleri faturaya aylık bazda vadeli olarak yansır. Fatura detaylarında cihaz bedelinin tamamı, ilgili aya ait taksit tutarı, cihaz ve hat vergi ve harçları ile birlikte hattın paket ücreti yansıyacaktır. Banka üzerinden, internet bankacılığı aracılığı veya yetkili ödeme veznelerinden hat numarası ile kolayca ödeme yapılacaktır.

Ödemeler yapılmadığı takdirde faiz ücretler, bir kaç fatura ödenmediği takdirde ise icra ve iflas kanunları çerçevesinde işlemler başlatılabilir.

Bankalara başvurulan kredi için kişinin kredi notunun düşük olması, sicilinin kötü olması veya sigortalı bir işi bulunmazsa kredi başvurusunun red cevabı kaçınılmaz olacaktır. Bankalardan alınan kredilerde başvuru onaylansa bile faiz oranlarının çok yüksek olmasından ve sürecinin çok yüksektir. Ancak fatura üzerine kredi alınması çok daha kolaydır. Kullanılan faturalı hat üzerine çekilen kredi koşulları uygunsa bankalarda ki gibi yüksek faizli değildir ve hemen çekilebilir.

Faturalı Hat Üzerine Kredi Çekimi

Faturalı Hat Üzerine Kredi ile yeni bir telefon almanın bankalara göre çok daha fazla avantajları bulunmaktadır ve daha kolaydır. Kullanılan GSM operatörü tarafından faturaya kredi çekimi için en az 6 ay hattın kullanılıyor olması gerekmektedir. Bunun kredi çekimi için GSM operatörünün bayisine giderek kullanılan hattın puanını sorulmalıdır. Çünkü o puan, paraya dönüştürülebilir. Faturaya kredi çekmek için 2 farklı yöntem bulunmaktadır.

fatura üzerine kredi

Birinci Yöntem

Fatura üzerine kredi için, mutlaka bağlı olunan operatörüne gidilmelidir. Nakit ihtiyacını giderilmesi için bayiden çekilen kredi ile alınan cep telefonunu satarak nakite çevrilmek istenmesi belirtilmelidir. Böylece telefon bayisinde çalışan personeller gerekli yardım ve desteği sağlayacaktır. Ayrıca fatura üzerine kredi çekilmesi için GSM operatöründe olan kredi notun iyi çıkması gerekmektedir. Herkesin kullandığı faturaya bağlı farklı kredi limiti bulunmaktadır. Bunun dışında kullanılan hattın 6 ay aktif kullanılması ve düzenli ödenmiş olması gerekmektedir.

İkinci Yöntem

Faturalı hat üzerine kredi veren yerler son zamanlarda sıkça görülmektedir. Bu ikinci yöntemde faturalı hat kredi çekilmesi bu sektörde faaliyet gösteren firmalarla ilgilidir. Bu firmalar kredi çekmek isteyen kişinin puanına göre satışı ana bayiden göstererek kişiye parayı nakit olarak vermektedirler. Telefonu kişiye vermeden direk parası verilen cep telefonu farklı bir fiyattan satışı gerçekleştirip kar elde ederek faaliyetlerine devam etmektedir. Faturanın üzerine kredi ile alınan telefonu alan kişiden uygun fiyatta alınan ve ardından kar marjı koyarak satılan telefonun kredisi kişinin faturasına yansıtılarak ödemesi taksitle yapılabilmektedir.

Fatura üzerine kredi çekimi için kullanılan operatörün bayisine gidilerek puan ve cihaz sorgulaması yapılmalıdır. Müşteri hizmetleri üzerinden veya bayilerden cihaz başvurusu yapılabilmektedir.

Facebook sayfamızı takip edin