İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İşsizlik Maaşı Şartları, İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

İşten ayrılan veya çalışmaya devam eden milyonlarca insan, işsizlik maaşı şartları işsizlik maaşı nasıl alınır? Gibi soruların cevaplarını merak etmektedir. İşsiz kalan vatandaşların hemen hepsi iş bulana dek işsizlik maaşına başvuru yapmaktadır.

İşsizlik Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

Öncelikle işsizlik maaşı alınabilmesi için işçinin işten çıkartılmış olması gerekmektedir. Bir başka deyişle işçinin isteğinin dışında bir oluşum olması halinde işsizlik maaşı alınabilmektedir. İşten çıkarılma dışında son çalışılan iş yerinde 120 gün prim şartı da işsizlik maaşı için gerekli şartlardan biridir.

Ayrıca son 3 yıl içinde 600 gün sigorta priminin de ödenmiş olması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan işsiz kişiler bulundukları duruma göre 10 aya kadar işsizlik maaşı alabilmektedir.

İşsizlik maaşı başvurusu İşkur Müdürlüklerine yapılmakta, burada önemli olan konu fesih tarihinden itibaren 30 gün içinde işlemin yapılması zorunluluğu olmaktadır. İşkura gitmeden de bu müracaat yapılabilmektedir. Kurumun web sitesi www.iskur.gov.tr’ye online başvuru yapılması yeterlidir.

İşsizlik Maaş Ücretleri Ne Kadardır?

İşsizlik maaşları çalışnaların brüt ücretleri üzerinden hesaplanmaktadır. Bu maaşlardan sadece damga vergisi düşülmektedir. Belirtilen rakamlar net rakamlardır. 2019 yılında en asgari ücretli çalışanın işsizlik maaşı 1015,49TL iken, en yüksek işsizlik maaşı ise 2031 TL olarak duyurulmuştur.

İşsizlik Maaşı Süresi Nasıl Hesaplanır?

İşsizlik maaşının süresini hizmet akdinin feshinden önceki 3 yıl içindeki sigorta prim ödemesi belirlemektedir. Prim gün sayısı arttıkça maaş süresi de artmaktadır. Buna göre,

  • 600 gün sigortalı olarak çalışmış ve sigorta primi ödenmiş olanlara 180 gün
  • 900 gün sigortalı olarak çalışmış ve sigorta primi ödemiş olanlara 240 gün
  • 1080 gün sigortalı olarak çalışmış ve sigorta primi ödemiş olanlara 300 gün

olarak işsizlik maşı ödenmektedir.

İşsizlik Maaşı Hesaplaması Nasıl Yapılmaktadır?

İşsizlik maaşının belirlenmesinde sigorta primleri önemli rol oynamaktadır. Sigortalının son 4 aylık prime esas kazançları baz alınarak hesaplanmakta günlük ortalama brüt kazancın %40’ı olarak işsizlik maaşı belirlenmektedir.

Hesaplanan maaş miktarı, brüt asgari ücretin %80’ini geçmemektedir. İşsizlik maaşının sınırları asgari ücretin brüt değerine göre belirlenmekte ve en düşüğü asgari ücretin brüt değerinin %40’ı, en yükseği ise %80’i olmaktadır.