İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Konut Kredi Hesaplama

Günümüz tüketicilerinin konut satın almaya yönelik değerlendirebileceği en önemli alternatiflerin başında konut kredisi gelmektedir. Bankalar aracılığıyla tüketicilere sunulan konut kredisini kullanmak için bankaların web adresleri üzerinden konut kredi hesaplama aracı kullanılarak kredi detaylarına anlık olarak ulaşmak mümkün.

Konut Kredisi Bileşkeleri

Bankalar tarafından tüketicilerin konut ihtiyaçlarına yönelik sunulan konut kredisi, farklı birçok bileşkelerden oluşmaktadır. Bu bileşkelerin her birinin konut kredisi kullanan tüketiciler tarafından bilinmesi, önem taşımaktadır. Konut kredisi ürününü oluşturan bileşkeler, bankadan bankaya küçük değişiklikler gösterse de genel bikeşkeler:

  • Konut kredisi faiz oranı
  • Konut kredisi siğorta bedeli
  • Konut kredisi bsmv ve masraf bedeli

Olarak sıralanabilir. Konut kredisini oluşturan bu bileşkelerin her birinin tüketiciye ek masraf oluşturabileceği unutmamalıdır.

Konut Kredisi Faiz Oranı

Konut kredisinin en önemli bileşkesi olan faiz oranı, her bankada farklıdır. Bu nedenle konut kredisine ihtiyaç duyan tüketici, bu ürünü kullanacağı bankayı araştırarak seçmelidir. Aksi takdirde aynı ürünü yüksek faiz oranıyla kullanma durumu söz konusu olabilmektedir.

Konut kredilerindeki faiz oranı bankadan bankaya değişmesinin yanında kredi taksit sayısına, kredi tutarına ve kredi kullanan müşterinin gelirine, yaşına göre de değişkenlik gösterebilmektedir. Örneğin aynı tutarda kullanılan farklı taksit sayısına sahip konut kredi ürünlerinden taksit sayısı fazla olan ürünün faiz oranı yüksek olmaktadır.

Konut Kredisi Sigorta Bedeli

Konut İhtiyacı olan tüketicilerin konut kredi ürününü kullanırken karşılaştığı en önemli masraf kalemlerinden biri de konut sigortasıdır. Konut sigortası kredi ürünü içerisinde banka tarafından ürünün kullanılması durumunda doğrudan anlaşmalı olunan sigorta şirketine yaptırılmaktadır.

Günümüz banka konut kredilerinin tamamında siğortanın zorunlu olduğunu söylemek gerekir. Konut kredisi ürününe başvuru yapıldığı zaman kredi sözleşmesi içerisinde sigorta bedelinin ne kadar olduğunu görmek mümkündür.

​​​​​​İhtiyaca En Uygun Konut Kredisi Almanın Önemi

Konut kredisi ürünü kullanıldığında ihtiyaca uygun kredi olmasına dikkat edilmelidir. İhtiyaç duyulan konut kriterlerinin doğru belirlenmesi kullanılacak konut kredisinin bu yönde olmasını sağlayacaktır. Bu husus konut kredisi alırken en uygun kredinin hangisi olduğuna dair sağlam fikir verecektir.