İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Konut Kredisi Süreci Nasıl İşler?

Bankalardan kredi almak ve finansal anlamda kullanmak sıklıkla yapılan işlemlerin başında yer alır. Finansmana konu olan duruma göre belli başlı isimler almasına karşılık yine de genel adı kredi almak olarak adlandırılır. Konut kredisi ve ihtiyaç kredisi ise en çok dikkat çekenlerdendir. Ev almak için konut kredisi almak isteyenlerin akıllarına sürecin nasıl olduğu sorusu gelebilir. Konut kredisi süreci nasıl işler? Sorusuna cevap alınması sürecin daha kolay bir şekilde ilerlemesine neden olur. Bunun için nasıl alınır, başvuru nasıl yapılır, onay için neler gerekir gibi önemli adımlar bilinmelidir. Bunlara göre hareket etmek daha kolay olmasına neden olacaktır.

Başvuru ve Şartlar

Konut Kredisi Süreci Nasıl İşler?
Konut Kredisi Süreci Nasıl İşler?

Konut kredisi almak için ilk olarak şartların yerine getirilmesi gerekir. En önemli şart ise krediye konu olan evin olması gerektiğidir. Ardından standart olarak uygulanan kredi ön onay şartlarına yine sahip olmanız beklenir. Bunların başında ise düzenli gelir sahibi olmanız gelir. Düzenli bir şekilde ödeme yapmanızın mümkün olması adına kontrol edilir. Ek olarak kredi notunuzun da yüksek olmasına önem verilir. Çünkü kredinizin kredi notunuza göre yüksek kalması onayın zorlaşmasına neden olacaktır. Evinizin kredi almak için uygun olup olmadığını da emlakçı veya ev sahibinden öğrenmeniz gerekir.

Değerlendirme Süreci

Kredi için başvuru yaptıktan sonra sizden gereken belgeler talep edilir. Bu belgeler genelde gelir durumunuz ile alakalı olan belgelerdir. Ardından değerlendirme sürecine geçilir. Kredi notu ve ödeme durumunuz onay aldıktan sonra hemen söz konusu olan ev için detaylı incelemeler başlar. Detaylı incelemenin amacı evin kredi için uygun olup olmadığına hâkim olmaktır. Bilirkişi tarafından yapılan incelemede evin iskân durumu, değeri, konumu, yapımı ve diğer tüm detaylar kontrol edildikten sonra bir değer ortaya koyulur.

Onay Aşaması

Evin belirlenen bedeline uygun olacak şekilde bir kredi oranı ortaya çıkar. Bu rakamın üzerinde kredi verilmesini banka yasalara göre kabul edemez. Ardından bankanın onayına göre peşinat ödemesi yapmanız ve bankanın hesabınıza para aktarımı yapmasını beklemeniz istenir. Süreç olumlu şekilde sonuçlanır.

Facebook sayfamızı takip edin.