İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hesapsız doğan nakit ihtiyaçları için bankacılık sisteminin sunduğu yararlı hizmetlerden biri olan kredi alma işlemi, insanların ihtiyaçları doğrultusunda almayı düşündükleri ev, araba ya da diğer maliyetli ürünlere sahip olmasını sağlıyor. Alınan ürünün uzun vadeler içinde taksitle ödenebiliyor olması ise sitemi cazip ve kullanılabilir kılıyor. Kredi alabilmek için bankalara kredi başvurusu yapmak gerekiyor. Bu çalışmış olduğunuz banka ya da diğer bankalardan biri olabilir. Her bankanın istenen kredi türüne ve vadesine göre uyguladığı faizler değişiklik göstermektedir. Bu değişkenler göz önünde bulundurularak kredi çekme işlemine başlanmalıdır. Vade farkları ve bankaların uyguladığı faizler kredi çekmek isteyen müşterinin kredi siciline göre de farklılık göstermektedir. Kredi risk değerlendirmesi adı verilen bir sistemle belirlenen bu kriterler müşteriye kredi çekme esnasında kolaylık ya da zorluk çıkarabilmektedir. Peki, Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi Değerlendirmesi Nedir?

Kredi değerlendirmesi bankaların kredi isteyen müşterilerini değerlendirmesini sağlayan bir puanlama ve risk faktörü sistemidir. Ortak bir sistem üzerinden yürütülen bu işlemlere her banka ulaşabilmektedir. Kredi notu değerlendirmesi olarak sunulan risk faktörü müşterinin alacağı parayı geri ödeme konusunda bankaya nasıl bir risk oluşturabileceğini tayin etmeye yarayan bir değerlendirme tablosudur. Sitem müşterinin bankacılık işlemlerindeki performansını ve bazı diğer değişkenleri inceleyerek ortaya bir risk puanı çıkarmaktadır.

Kredi Notunu Etkileyen Unsurlar

Kredi notunu öncelikle müşterinin bankalardan aldığı kredi ya da kredi kartı gibi ürünlerin geri ödenmesi konusunda takındığı tavır belirler. Alınan kredinin vadesinde ya da geç ödenmesi, kredinin takibe düşmesi gibi konular risk faktörünü doğrudan etkiler. Her olumsuz geri ödeme eylemi kredi puanının düşmesine sebep olmaktadır. Bunların dışında müşterinin yaşı, aldığı maaş, sigortalılık süresi, geçirdiği kalıcı hasarlı hastalıklar ya da kazalar gibi her faktör göz önünde bulundurularak risk tablosuna yansıtılır.

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?
Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi Notunun Yüksek Olması İçin Yapılması Gerekenler

Kredi notunun yüksek seviyede tutulabilmesi için bankacılık ürünleri ile alakalı geri ödemeleri gününde ve eksiksiz yapmak önemli bir farklılık yaratacaktır. Bankalar olan borçlarınızın tek seferde kapatılması da yine kredi notunun yükselmesine sebep olmaktadır.

Facebook Sayfamızı Buradan Takip Edebilirsiniz.