İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kredi Başvurusu Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Kredi almak için herhangi bir finans kurumuna başvuruda bulunmak gerekir. Kredi almak artık her kesimden tüketici için alışılmış bir durum veya ihtiyaç çözme yöntemi olmasına karşılık yine de temelde bazı bilgilerin eksik olduğu bir konudur. Kredi çekmek için başvuru yapmadan önce bu konuda bilgi sahibi olmak sürecin daha olumlu bir şekilde ilerlemesine neden olur. Bunun için kredi başvurusu yapmadan önce bilmeniz gerekenler daha kolay onay almanıza neden olacaktır. Kredi almak için en önemli bilgi kredi notunuzdur. Kredi notu başvuruda bulunmadan önce bankanın kontrol ettiği ve ne oranda riske girdiği sorusunun cevabı olan bir kriterdir.

Kredi Notunuz ve Onaya Etkisi

Kredi Başvurusu
Kredi Başvurusu

Kredi başvurusunda bulunmadan önce bilinmesi gereken en önemli detay kredi notunuzdur. Kredi notu bugüne kadar bankacılık işlemleri konusunda nasıl bir yol izlediğiniz, ödemeleri nasıl yaptığınız ve sorun yaşayıp yaşamadığınız gibi detaylardan meydana gelen bir risk oranıdır. Banka bu orana bakarak size kredi vermenin ne kadar riskli olup olmadığını anlamaya çalışır. Bunun için onay almanız da bakılan ilk ve en önemli kriterdir. Yakın zamanda kredi almak istediğinizde yapılması gereken kredi notunuzu yükseltmek için kredi kartı borçlarınızı kapatmak veya düzeni ödeme yapmaya başlamak olmalıdır.

Çalışmanız veya Gelir Durumunuz

Kredi onayı almak için en önemli bir başka faktör ise gelirinizdir. Maaşlı bir çalışan olmanız halinde bunun belgelenmesi ve maaşınızın net bir şekilde ortaya koyulması gerekir. Çünkü banka geliri olmayan ve herhangi bir yerde çalışan olarak gözükmeyen birisine kredi vermek istemez. Bu durum ileride ödeme sorunlarının yaşanmasına neden olabilir. Emekliler de maaş sahibi olduklarından dolayı kolay kredi alırlar. Bir başka yol ise herhangi bir mal varlığınızın ipotek edilmesi yolu ile kredi almanızdır. Bu yolla da geliriniz olmada bile kredi almanız söz konusu olur.

Kesinti ve Masraflar

Kredi miktarınızı bankacınıza bildirirken kredinin türüne göre kesinti olduğunu unutmamalısınız. Sigortalar ve dosya masrafları da dahil olmak üzere birçok kesinti olacağından bunları hesaplayarak miktar belirlemelisiniz.

Facebook Sayfamızı Buradan Takip Edebilirsiniz.