İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi almak için birçok neden olabilir. Kredi kullanımı sıklığı her geçen gün daha da artan bir durumdur. Kredi almak kadar geri ödemelerinde sorun yaşamamak da son derece önemlidir. Krediniz onaylandıktan ve hesabınıza tanımlandıktan sonra ödeme planınıza sadık kalarak ödemelerin tamamlanması gerekir. Ödemelerin tamamlanmaması durumunda istenmeyen yasal olayların yaşanması söz konusu olur. Kredi borcu ödenmezse ne olur sorusunun cevabı ise yasal işlemlerin başlatılması olacaktır. Hemen ilk aksamada veya birkaç aylık ödemede sorun yaşanması bu duruma gelmek anlamına gelmez. Ama yine de sicilinize bile olumsuz etkisi olacaktır. Bunun için ödemelerin düzenli olması bankacılar için son derece önemli bir detaydır.

Ödemelerin Düzensiz Olması

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?
Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredinizi aldıktan sonra ödemeleriniz düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Düzenli yapılmadığında ise bankalar size ilk olarak arayarak uyarıda bulunur. Ödemelerinizin düzenli bir şekilde yapılmaması bankanın da sorun yaşamasına neden olur. Ardından bu durumun devam etmesi sonucunda banka size farklı bir ödeme planı yapmak isteyip istemediğinizi sorar. Bu da ilk çözüm olarak akla gelen durumdur. Ardından çözüm olması için birkaç ay ödemeleriniz beklenir. Bunun da çözüm olmaması halinde artık yasal işlem ve takip süreci başlayacaktır.

Takip ve Yasal İşlem

Bankalar ödemeler konusunda son evreye gelindiğinde ve artık herhangi bir ödeme alınmadığında son çare olarak ödemelerin alınması konusunu avukatlara devreder. Banka avukatı sizinle iletişime geçerek ödemeleri yapmanızı ister. Ödeme yapmanız durumunda işlem başlatılmayacağını da dile getirir. Ödemeyi kapatma gücünüz olması halinde sicilinize olumsuz etkisi olmadan hemen işlem kapatılır. Ama olmaması halinde ise bankanın borcu avukatlar aracılığı ile yapılır. Krediye konu olan ev veya araç gibi bir şey olduğunda buna el koyulur. İhtiyaç kredisi olması durumunda ise haciz yolu ile çözüme gidilir.

Sicilin Bozulması

Bankaların bu şekilde işlem yapması sizin için ödemenin alınması olarak gözükebilir. Ama bu işlemlerin tamamı sizin bankacılık sicilinizin bozulması anlamına gelir. Ek olarak kredi almak istediğinizde bakılan ve en önemli faktör olan kredi notunuzun da aşağıya çekilmesi anlamına gelecektir.

Facebook sayfamızı takip edin.