İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kredi Çeşitleri Nelerdir?

Hepimiz zaman zaman almak istediğimiz şeyleri alabilmek için kredi çeşitleri nelerdir diye merak edip kredi araştırmasına başvurmaktayız. Bu noktada evvela kredi danışmanlık siteleri ilgi alanımıza girmektedir. Öncelikle krediyi ne almak için çekeceğiniz önemlidir. Çünkü araba almak istiyorsanız konut kredisine başvurmanız imkânsızdır.

Kredi çeşitleri nelerdir;

  • Konut kredisi
  • Araç kredisi
  • İhtiyaç kredisi

Konut Kredisi

Konut kredisi alacağınızda almak istediğiniz konut ya da dükkânın krediyi çekeceğiniz banka tarafından yönlendirilen eksperin öncelikle taşınmazın değerini belirlemesi gerekmektedir. Krediyi ve taşınmazı üzerine alacak kişinin kredi başvurusunda bulunup gerekli belgeleri bankaya sunması gerekmektedir. Kredi puanına göre kredinin onaylanıp onaylanmayacağı değerlendirilir. Konut kredilerinde olaya konu olan taşınmaz ipoteklenmektedir.

Kredi Çeşitleri Nelerdir?
Kredi Çeşitleri Nelerdir?

Araç Kredisi

Araç kredisi alacak kişiler de tıpkı konut kredilerinde olduğu gibi ortada muhakkak bir araç olması gerekmektedir. Bu almak istenilen araç konut kredisinde olduğu gibi araç eksperleri ve bu işle ilgilenen eksperler tarafından durum değerlendirilmesi yapılarak alınacak aracın değeri ve içinde bulunan durumu kontrol edilir. Sıfır alınacak araçlarda bu durum olmamaktadır. Araç kredilerinde de olaya konu olan taşınır mal ipoteklenmektedir.

İhtiyaç Kredisi

Son olarak belirtilecek olan kredi çeşidi ihtiyaç kredisidir. Bu kredi çeşidi en çok tercih edilen kredi çeşididir. Bunun sebebi ihtiyaç kredisi çekmeniz için ortada herhangi bir konut ya da araç olması gerekmemektedir. Anlaşıldığı üzere tatile gitmek için bile ihtiyaç kredisi çekilebilmektedir. Burada da yine en önemli olan konu krediyi çekecek olan kişinin kredi puanıdır.

Kredi Nedir?

Kredi sözlük anlamına bakıldığında ödünç olarak verilen veya alınan para veyahut maldır. Kredi herhangi bir kişiye belirli bir zaman sonra geriye almak şartıyla alım yapma gücü sağlanması ya da bu alım yapma gücünün devredilmesidir. Tüzel ya da gerçek kişi ayırt etmeksizin kredi alımı bankalardan yapılabilir.

Krediler legal olarak bankalar tarafından gerçek ya da tüzel kişilere gerekli şartlar sağlanması sonucunda verilmektedir. Öncelikle kredi puanı kredi verecek banka görevlisi tarafından kontrol edilerek kredi puanı yeterli sayıda ise istenen evraklarla kredi çekme işleminiz tamamlanacaktır.

Facebook Sayfamızı Buradan Takip Edebilirsiniz.