İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kredi Kart Aidatı Ne Kadardır?

Kredi kartı kullanmak hem alışveriş hem de diğer işlemleri yaparken oldukça önemlidir. Çünkü düzenli ödeme olması halinde kredi kartı her zaman kurtarıcı bir finansman desteği anlamına gelir. Kartlar öteleme seçeneği ile alışveriş yapmanıza olanak tanır. İlerleyen zaman içinde ise bankaya göre değişmekle birlikte birbirinden farklı avantajlar ve özellikler kartlara yüklenmeye başlamıştır. Bunun için bankaların bu avantajları sunarken sizden talep ettikleri ödeme veya diğer detayları atlamanız kolay olur. Aksine daha dikkatli olmak önemlidir. Bankalardan alınan ve kullanılan kredi kartlarınız için kart aidatı ödemek ilk olarak başınıza gelecek olan işlemdir. Kredi kartı aidatı ne kadardır? Sorusunun cevabı ise birçok faktöre göre değişir.

Bankanın Kart Özelliği

Kredi Kart Aidatı
Kredi Kart Aidatı

Bankaların kredi kartı kullanımı söz konusu olduğunda birbirinden farklı hizmet paketleri vardır. Hizmet paketleri ile kast edilen ise kartın sunduklarıdır. Bankalarda bazen özelliğe göre kart aidatı belirleme durumu olur. Yüksek çekim limitleri veya kampanya şansı olan kartlar için bu rakam 100-300 TL arasında değişebilir. Standart olan kredi kartı kullanımında ise yine bankanın belirlediği rakam üzerinden işlem yapılır. Bunun için bankanız ile kredi kartı durumunuzu görüşürken bunu da değerlendirmelisiniz.

Ücretsiz Kartlar

Kredi kartlarının özelliklerine göre ücret alınmayan kredi kartları da vardır. Bu kartlar genel anlamda free olarak değerlendirilen kredi kartlarıdır. Kredi kartlarının free olmasının anlamı herhangi bir aidat alınmasının söz konusu olmaması anlamına gelir. Kredi kartı aidatı normal şartlar altında 50-150 TL arasında değişen rakamlardan meydana gelir. Kartın özelliğine göre bazen hiç ödeme yapılmaması da söz konusu olabilir. Bunun için kartın iki ayrı taksitle alınan kredi kartı aidatını farkında olmadan yüksek rakamlar üzerinden ödemeniz sağlanır.

Ödenmesi

Kredi kartı kullanım hizmeti almak istemenizden dolayı kartınızdan ödeme alınması söz konusu olur. Kredi kartı aidatı olarak adlandırılan bu rakam tüketici mahkemeleri tarafından hala tartışılan bir durumdur. Bu konuda alınmaması gerektiğini dile getiren uygulamalar da vardır. Banka ile tüketici arasında yer alan anlaşmaya göre şekillenmesine daha çok rastlanır.

Facebook sayfamızı takip edin.