İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kredi Kartı Dondurulabilir mi?

Kredi kartı kullanıcıları Kredi kartı borcunu ödeme konusunda sıkıntı yaşadıkları süre içerisinde Kredi kartlarının dondurma işlemi yapabilirler. Ancak bu biraz da bankanın insiyatifinde olan bir durumdur. Kredi kartı borcunu ileri dönemlerde ödeme gücüne sahip olabilecek müşteriler Kredi kartlarını dondurma talebinde bulunabilmektedirler.

Kedi Kartı Dondurma İşlemi Nedir?

Kredi kartı dondurma işlemi kartın kullanıma belirli bir süre ile kapatılması demektir. Kullanıcılar kredi kartını dondurma talebinde bulunabilirler fakat bununla ilgili başvuru banka tarafından değerlendirilir. Kredi kartını dondurmak isteyen kişiler kredi kartı borçlarını her ay düzenli olarak ödüyorlar ise buna bağlı olarak kredi kartı dondurma talepleri olumlu olarak sonuçlanabilmektedir.

Kredi Kartı Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır?

Kredi kartını dondurma işlemini gerçekleştirmek için öncelikli olarak kartını kullandığınız bankanın müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz ya da şubelere başvurabilirsiniz. Kredi kartını dondurma talebinde bulunduktan sonra müşteri hizmetlerinden veya şubedeki çalışanlarda gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Kredi Kartı Dondurma İşlemini Kimler Yaptırabilir?

Kredi kartı dondurma işlemini kredi kartını aktif olarak kullananlar ve borçlarını gününde ödeyen kişiler yaptırabilirler. Kredi kartı dondurma işlemi belirli bir süre kartı kullanıma kapatmak anlamına gelir. Dondurma işlemi gerçekleştirildikten sonra istenildiği zaman da kredi kartı tekrar kullanıma açtırılabilir.

Bunun için yine müşteri hizmetleri telefonla aranabilir veya şubelerden işlem yaptırılabilir. Kredi kartının dondurma işlemleri ile ilgili ayrıntılı bilgi kartın bağlı olduğu bankanın müşteri hizmetlerinden elde edilebilir. Kredi kartı borcunu ödeyemeyen kişiler bankalara başvurarak borcun ödenmesini erteleme hakkına sahiptirler.

Bu durumu müşteri hizmetleri ile görüştükten sonra kredi kartlarını bir süreliğine dondurabilirler. Bu süre genellikle 3 ayı geçmemektedir. Kredi kartını daha sonra tekrar aktif hale getirmek için yeniden bankaya başvuruda bulunmak gerekir. Kredi kartı dondurulabilir mi? sorusu birçok kredi kartı kullanıcısının merak ettiği bir konudur.

Bu konu ile ilgili ayrıntılı tüm bilgileri kullanıcılar bankalarının müşteri hizmetlerinden kolaylıkla öğrenebilmektedir. Birçok banka kredi kartı dondurma talebini olumlu olarak uygulamaya koymaktadır. Ancak bazı olumsuz koşullar bankanın bu talebi kabul etmemesine neden olabilir.