İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kredi Kartı Puan ve Bonusları Nasıl Kullanılır?

Bankalar en sık kullanılan hizmetlerinden bir tanesi olan kredi kartı için çeşitli seçenekler sunar. Bu seçeneklerin sunulmasının gerekçesi daha çok kullanım ve sadakat sağlamak olarak açıklanabilir. Kredi kartlarında en sık kullanılan özendirme faaliyetlerinden bir tanesi puan ve bonus kullanımı olarak değerlendirilebilir. Kredi kartı kullanıcılarına bankalar tarafından verilen kredi kartlarını kullanmaları ve bazen şartları yerine getirmeleri halinde puan veya bonus verilmesi sözü verilir. Belli bir alanda alışveriş yapılması, nakit çekilmesi veya başka bir işlem yapılması karşılığında verilebilir. Kredi kartı puan ve bonusları nasıl kullanılır? Sorusunun sorulmasının nedeni de genelde sıklıkla karşı karşıya gelinen bir durum olmasından kaynaklanır.

Puan veya Bonus Nedir?

Kredi kartı kullanımı belli bir dönem içinde meydana gelir. Bu dönem sonunda yaptığınız alışverişler veya harcamalar için belli oranda puanlar veya bonuslar verilmesi işlemine başvurulur. Bir alanda yapılan alışverişi artırmak için bazen özendirme şeklinde de meydana gelebilir. Bankanın kırtasiye alışverişlerine harcamanızın %10’u kadar puan veya bonus vermesi bu konuda daha çok desteğe ihtiyaç duyduğunuz veya bu alanda alışverişlerin artmasını istediklerinden dolayı olabilir. Kartınızda buna benzer kampanyalar sayesinde puan ve bonus birikir.

Nasıl Kullanılır?

Puanlar ve bonuslar kampanyaya katılım şartlarını yerine getiren tüm kullanıcılar için kartlarına tanımlanır. Banka istediği her an kampanyayı bitirme şansına sahip olabilir. Bundan dolayı dikkatli olmak ve ödemenin yapılıp yapılmadığını kontrol etmek gerekir. Biriken bu puan ve bonuslar kampanya şartlarına göre başka bir şekilde tanımlandığında genel olarak yine alışveriş hallerinde kullanılır. Alışveriş yapılırken kullandırılmasının nedeni ise bir döngü ve alışveriş rutini oluşturmaktır. Alışveriş sırasında kullanımı oldukça kolaydır.

Kullanımı

Puanlarını kullanmak istediğinizde yapmanız gereken alışveriş sırasında kullanım için bonus veya puan seçeneğini dile getirmektir. Görevli ne kadar puanınız olduğuna ve bunun rakamsal değerine bakarak hemen bunu kullanım bedelinizden düşecektir. Senelik olarak yenilenen kartlar olduğundan bonuslarınızın silinmemesi için sene sonunda mutlaka tamamlandıklarından ve kullanıldıklarından emin olmanız önerilir. Bu sayede avantajlar da kaçmamış olur.