İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kredi Notu Rakamları

Bankalardan kredi kullanma talebinde bulunulduğunda bankalar ilk öncelik olarak Kredi Notu Rakamları na bakarlar. Kredi notu uygun olanlara kredi verilir veya kredi notunun düşük olması gibi durumlarda kefil istenir veya kredi başvurusu onaylanmaz kısaca kredi talebi ret edilir.

Peki kredi notu sayısal rakamlar nedir, kredi notu kaç olursa kredi alınır veya Findeks rengi kredi ilişkisi nedir derseniz size bunu kısaca ve anlaşılır bir şekilde izah etmeye çalışalım. Kredi notu ve Findeks Kredi Puanı aynı işlevi görür ve birbirine paralel değerlerdir. Kredi Notu düşük olması Findeks Puanınızın da düşük olduğu anlamına gelir yani ikisi aynı şeydir sadece farklı değerlendirme parametrelerini kullanırlar.

Öncelikle Kredi Notu Rakamsal yani sayısal, kredi notu puan aralıkları nasıldır, neyi ifade eder değerlendirmelere bakalım:

Findeks Renkleri ve Kredi Notu Rakamları

  • 0 – 700 arasında olan kredi notunuz var ise en riskli müşteri olarak görülürler. Kredi çıkması söz konusu değildir ki zaten yasal olarak ta mümkün değildir. Yine bu aralık Findeks rengi kırmızı olanlardır.
  • 700 – 1100 arasında kredi puanı arasında iseniz az riskli müşteri aralığına girmiş olursunuz. Bu müşteriler Kredi veya Kredi Kartı olması aslında mümkün olmamakla birlikte kredi notunuzun düşmesine sebep olan borçların tamamen ödenmesi yani kapatılması ve açıkta borcun olmaması şartı ile ve üzerinde 1-2 yıl geçmesi halinde, kefil vb. teminat gösterilmesi halinde kredi alınması mümkün olabilir. Özel Bankalardan bunu almak daha kolay.
  • 1100 – 1500 arası kredi notu ise aslında Türkiye ortalaması (1330) olan kredi notudur, birçok tüketici bu aralıktadır. Kredi ve kredi kartı başvuruları genelde onaylanan ve borç yükü az olması ve yeterli gelir belgesi beyan edilmesi halinde kredi talepleri genelde olumlu sonuçlanan gruptur yani standart gruptasınız demektir. Herhangi bir bankadan sorununuz yok demektir istediğiniz bankadan fazla zorlanmadan rahatça kredi çekebilirsiniz. Bu gurubu da Findeks rengi sarı olanlar oluşturmaktadır.
  • 1500-1900 kredi notu aralığında iseniz aslında en sorunsuz müşteri olduğunuz, bankalardan en kolay kredi alabilecek hatta şubeye gitmeden kredi alabilecek bir durumda olanlardır, hatta bankalar bu kredi notu aralığından olanlara yönelik özel kredi paketleri düzenlerler ve yapılan başvuruları anında onaylarlar. Findeks rengi yeşil olanlar bu gruptur.

Facebook sayfamızı takip edin.