İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kredi Notum Neden Sıfır?

Son zamanlarda kredi çekmek veya kredi kartı almak isteyen kişilerin karşısına kredi notu diye bir terim çıkmaktadır. Çoğu kişi bu terimin ne olduğunu bilmemektedir. Aşağıda kredi notu nedir ve kredi notum neden sıfır? Konusuyla alakalı bilgilendirme yer almaktadır.

Kredi Notu Nedir?

Kişilerin tüm finansal işlemleri toplanarak analiz edilir ve ortaya bir puan çıkarılır. Bu puanlama sistemine kredi notu denmektedir. Bu puan kurumlara belli ücret karşılığında verilmektedir. Ayrıca sadece kişilere değil büyük firmalara veya kuruluşlara da kredi notu verilmektedir.

Bu kredi notu uygulaması çoğu ülkede bulunmaktadır. Bu puana bakılarak kredi verilip verilmeyeceğine karar verilir. Kredi vermek için bunun dışında bazı kriterlere de bakılır fakat en önemli kriter budur. Kredi notu puanı 1-1900 arasında değişmektedir.

Kredi Notu Puanını Oluşturmak için Neye Bakılmaktadır?

Kredi notunu oluşturmak için birçok kritere bakılır. Bu kriterler sonucunda bir puan belirlenir. Bu kriterler şunlardır;

  • İlk olarak daha kullanılan kredinin veya kredi kartının borcunun düzenli ödenip ödenmediğine bakılır.
  • İkinci olarak ise mevcut kredi kartı veya kredi borcuna bakılmaktadır.
  • Yeni alınmış bir kredinin olup olmadığına bakılır.
  • Kredi kullanma zamanlarına bakılır. Yoğun mu kullanılıyor ona bakılmaktadır.

En önemli kriterler bunlar dışında birkaç şeye daha bakıldıktan sonra kredi notu oluşturulmaktadır.

Kredi Notum Neden Sıfır?

Bunun tek bir nedeni vardır. O da daha önce kredi veya kredi kartı kullanılmadığını veya uzun zamandır kullanılmadığını göstermektedir. Sadece banka hesabı kullananlarında kredi notu sıfırdır.

Çünkü banka hesabı kullanımı kredi notu puanlamasında bakılmayan bir durumdur. Bunun sonucunda banka hesabının kredi notunda hiç etkisi olmamaktadır. Kredi notunun sıfır olması riskli bir durum değildir.

Fakat bankalar için bir belirsizlik ifade ettiği için kredi notu sıfır olan kişilere kolaylıkla kredi kartı veya kredi vermezler. Kredi kartı vermek için veya kredi vermek için belli belgeler isteyecekler. Bu belgeler ise bankadan bankaya değişkenlik gösterebilir. Ayrıca düzenli maaş alınan bankalara başvurarak daha kolay kredi kartı veya kredi alınabilir.