İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

OPEC 2019 Senesinde Başarıya İmza Attı

2019 senesi OPEC için başarılı olmaya devam ediyor. Ağustos OPEC 2019 petrol üretiminde yükseklere çıktı. OPEC bu başarısı ile büyümeye devam ediyor.

OPEC 2019 Üretime Yeşil Işık Açtı

OPEC 2019
OPEC

Perol ihraç eden ülkeler örgütü – OPEC 2019 sene başlarından 2019 Ağustos ayına kadar bir türlü yükselişe geçememişti. Ağustos ayında ise senenin ilk yükselişine geçerek üretimi artırdı. Nijerya ile Suudi Arabistan’a OPEC tarafından sunulan petrol çıkarma izni ağustos ayında kendini belli etti. Bloomberg tarafından yapılan istatistiklere göre günlük üretimi iki yüz bin varil artıran Nijerya ve Suudi Arabistan OPEC tarafından alınan izinle ortak olarak petrol üretimi günlük 29,99 milyona yükseltti.

ABD Ve OPEC Anlaşabilecekler Mi?

ABD tarafından OPEC adresine yönlendirilen baskı ve tehdit nedeni ile 2019 sene başlarından OPEC üretimde inişe geçiyordu. Kaya gazı üretimi nedeni ile ABD ve OPEC petrol üretimini sadece 1,2 milyon varıl azaltmayı kararlaştırmıştı. Bu karar Çin ile ABD arasında görülen ticari savaş ve çekişmeler nedeni ile ortak olarak alınmıştı. Hem küresel yükseliş, hem de petrol fiyatında artımı destekleyen bu karar kendi etkisini sadece Ağustos ayında göstermeye başladı.

OPEC Doğru Zamanlama Yaptı

2019 senesi ilk yarısı OPEC tarafından alınan karar göre petrol üretimini aşağı düşürdü. 2019 Nisan ayında Brent petrol fiyat sıralamasında yükselişe geçse de sonradan hızla yüzde 20 değeri kaybetmişti. Bu durumdan kaynaklanarak OPEC Nijerya ve Suudi Arabistan için günlük petrol üretiminde belirli limit koyuyordu. Petrol üretiminde yükselişe geçmek için Nijerya ve Suudi Arabistan için günlük petrol üretimine iki yüz bin varil izni bu nedenle sadece Ağustos ayında çıktı. Petrol fiyatlarında ve üretimde değer kaybetmemek adına OPEC tarafından alınan bu karar OPEC için adeta bir başarı oldu. Yükselişe geçen OPEC senesinde ilk zirvesine ulaşmış oldu.

Eylül ayı ve sene sonuna kadar OPEC tarafından çıkarılan petrol üretim izninin devam edeceği ve petrol fiyatlarında yükseliş yaşanacağı bekleniliyor. Resmi olarak OPEC şimdilik bir duyuruda bulunmadı.

Facebook Sayfamızı Buradan Takip Edebilirsiniz.