Menü Kapat

Paraya İhtiyacı Olanlar Kaç Paraya Kadar Kredi Çekebilir?

Çeşitli ihtiyaçların karşılanması için paraya ihtiyacım var diyen kişilerin ilk olarak başvurduğu adreslerden birisi bankalardır. Bilindiği üzere Türkiye’de faaliyet gösteren bankalar ihtiyaç kredisi ya da finansmanı gibi çeşitli yollarla müşterilerine nakit desteği sağlıyor. Lakin bilinmesi gerekir ki faiz tutarları, dosya masrafı ve sigorta bedeli gibi çeşitli masraflar nedeniyle alınan borç aynı miktar olarak geri ödenmez. Vade sayısına göre ödenen faiz tutarı da değişiklik gösterir. Bu tarz durumlarda sorun olmaması için bankalar müşteri ile kredi sözleşmesi imzalar. Elbette kredi sürecinin bu aşamaya gelmesi için bazı şartların sağlanması gerekir. Peki, Paraya İhtiyacı Olanlar Kaç Para Kredi Çekebilir?

Nakit Para İçin İhtiyaç Kredisi Kullanımı

Nakit paraya ihtiyacım var diyen bir kişinin ilk olarak ihtiyaç duyduğu toplam rakamı belirlemesi gerekir. Daha sonra bankadan kredi çekmesi durumunda krediyi ne kadar sürede geri ödeyeceğini hesaplaması da önemlidir. Bu durumda aylık olarak ödemesi gereken taksit tutarı ortaya çıkar.

Bilinmelidir ki bankalar her kredi başvurusunu olumlu sonuçlandıracak diye bir kural yoktur. Bu durum tamamen bankaların inisiyatifindedir.

İlginizi Çekebilir  Kredi Hesaplaması Neye Göre Yapılır?
Paraya İhtiyacı Olanlar Kaç Para Kredi Çekebilir
Paraya İhtiyacı Olanlar Kaç Para Kredi Çekebilir

Kredi Kullanımında Aranan Şartlar

Bankaların kredi kullanımı sürecinde ilk aradığı şart kredi notudur. Bilindiği üzere kredi notu geçmiş dönemlerde bireyin bankalarla olan kredi ve ürünleriyle alakalı ödeme alışkanlığı gibi çeşitli verilerin yer aldığı bir rapordur. Bu raporun istenen seviyede olması çok önemlidir.

Eğer kredi notu düşükse ve nakit paraya acil ihtiyaç duyuluyorsa bu durumda hipotek ettirecek bir gayrimenkul ya da taşınmaz veya bir kefil bulma yoluna da gidilebilir. Bu alternatifler kredinin çıkma ihtimaline katkı sağlar.

Son olarak aylık kredi taksit tutarının en az iki katı bir gelire sahip olmak gerekiyor. Bu da ödemelerin düzenli olarak yapılacağına dair bankaların istediği bir teminattır. Bazı bankalar son çalışılan işyerinde 6 ay çalışmış olma gibi şartlarda isteyebiliyor.

Kredi Tutarının Belirlenmesi ve Sonuçlanması

Başvurudan kısa bir süre sonra bankalar tarafından kredi sonucu bildirilir. Genelde 5-10 bin TL gibi yapılan ihtiyaç kredisi başvuruları olumlu sonuçlanıyor. Lakin bazı bankalar 30 bin TL’ye kadar da kredi desteği sağlıyor. Başvurudan önce banka tercihi doğru yapılmalıdır. Mümkünse maaş hesabının olduğu bankanın tercih edilmesi paraya ihtiyacım var diyen kişilerin ihtiyacının karşılanmasını sağlayabilir.

İlginizi Çekebilir  Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Facebook Sayfamızı Buradan Takip Edebilirsiniz.

Related Posts