İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Petrol Fiyatları Konusunda Stok Sorunu ve Getirileri

Petrol fiyatları konusunda değişimde rol oynayan durum stoklarla alakalı olarak açıklandı. Petrol fiyatlarının stoklarda azalma olacağı konusunda ortaya atılan veriler nedeniyle yükselmesi bekleniyor. Çünkü ABD içinde devam eden ticaret savaşlarının da tırmanışa geçmesinden dolayı petrol ile alakalı bir takım önlemler alınması yoluna gidildi. Bu durum ise petrolün varil fiyatını etkileyecek şekilde bir fiyat artışı olarak meydana geldi.

Artışın Nedeni

Petrol fiyatları
Petrol fiyatları

Petrol fiyatları konusunda ABD’de stoklarda meydana gelen azalma fiyatlara yansıdır. Ayrıca Başkan Trump’un Çin ile ticari bir savaş içine girmesi ve vergilerde yaşanan misillemeler de piyasaların iyice gerilmesine neden oldu. Ayrıca ABD verilerine bağlı olarak imalat sektöründe bir daralma yaşandığının ortaya çıkması da yine olumsuz bir piyasa yansıması olarak algılandı. Tüm bu beklentiler ve durumlar petrol fiyatlarının yukarı yönlü bir eğri olarak gerçekleşmesine neden oldu.

Twitter Paylaşımları

Trump tarafından yapılan son açıklamaya göre 2020 başkanlık seçimlerini bekleyen Çin için sürecin yeniden seçilmesi halinde daha da zor olacağını ortaya koydu. Bu durum Çin ile devam eden gerilimin daha da tırmanmasına neden oldu. Ayrıca Carrie Lam’ın ülkesine iade edilmesine olanak tanıyan yasa tasarısının geri çekilmesinin ardından piyasalarda durum daha da kritik bir hal alarak yükselişe geçti. Trump’un son olarak vergi konusunda bir adımda bulunmak istediğinin duyulması ile de yine piyasalarda hareketilik ve olumsuz bir hava yaşanmaya başlandı. Finansal kaynaklarda yaşanan değer dalgalanmalarının ise piyasaya olumlu yansımayacağı konusunda başkana yapılan uyarıların sonuçları yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

Petrole Yansıması

Bu yansımalardan bir tanesi de petrol olarak piyasalarda kendine yer buldu. Petrol konusunda fiyat artışının olması ve ABD imalat verilerinin hayal kırıklığı yaratması piyasanın iyice dengeden çıkmasına neden oldu. Bu durumun genel olarak petrol fiyatlarına nasıl bir etki edeceği konusu ise merak edilmeye başlandı. Seçimlere az bir süre kala başkanın verdiği kararların ekonomiyi nasıl etkileyeceği ise halk ve ilgili kesim tarafından dikkatle incelenmeye başlandı. ABD ve Çin geriliminin sonuçları da merakla bekleniyor.

Facebook Sayfamızı Buradan Takip Edebilirsiniz.