İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Torun Bakma Maaşı Nasıl Alınır?

Ülkemizde torunlarına ebeveynleri işteyken bakım sağlayan bir çok aile büyüğünün sorusu, torun bakma maaşı nasıl alınır? Torun bakma maaşı, annenin doğumdan sonra aktif iş hayatına devam etmesi ve doğum izni bitiminde çocuğa büyükanne ve büyükbabalarının bakım sağlaması doğrultusunda sosyal hizmetler tarafından ödenen yardımdır.

Torun Bakma Maaşı için Hangi Şartlar Bulunur?

Her sosyal hizmet ödemesinde olduğu gibi, torun bakma maaşı almanın da başvuru şartları vardır. Bu şartları sıralamak gerekirse;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Torun bakma maaşı veren pilot illerde ikamet etmek,
  • Çocuğa bakacak büyükannenin aynı il içerisinde ikamet etmesi,
  • Çocuğun annesinin en az 18 yaşında olması,
  • Bakımı sağlanacak çocuğun 3 yaşından küçük olması,
  • Annenin 12 ay verilecek olan torun bakma maaşı süresince işten ayrılmaması,
  • Annenin doğum iznin bitmiş olması,
  • 12 aylık torun maaşı destek sürecinde çocuğun başka bir bakıcısının bulunmaması,
  • Çocuk bakımını sağlayacak büyükannenin fiziksel ve ruhsal olarak sağlıklı olduğunun raporu gereklidir.

Tüm bu şartlar yerine getirildiğinde torun bakma maaşı için babaanne veya anneanne başvuru yapılabilir. Başvuru yapılabilen pilot iller ise, Ankara, İstanbul, İzmir, Tekirdağ, Bursa, Sakarya, Antalya, Konya, Gaziantep ve Kayseridir. 2020 yılından itibaren torun bakma maaşı hizmeti tüm illerimizde hizmette olacak.

Torun Bakma Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının resmi internet sitesi www.ailevecalisma.gov.tr adresinden torun bakma maaşı başvurusu yapabilirsiniz. Sitedeki formu doğru ve eksiksiz doldurmanız gerekir.

İnternet başvurusu yapamayanlar, Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü hizmet binasına veya İŞKUR’a giderek şahsen ve nüfus cüzdanları ile birlikte başvuru yapabilir. Anne ve babaya ait kimlik belgesi, SGK hizmet dökümü, çalışma yazısı; annenin iş yerinden alacağı resmi gazete ve imza sirküleri fotokopisi ve de bebeğe ait kimlik ve doğum belgesi başvuruda ibraz edilmelidir.

Torun Bakma Maaşı Ne Kadar ve Nasıl Alınır?

Torun bakma maaşı almaya hak kazanan kişiler maaşlarını PTT şubelerinden alabilirler. 12 ay boyunca kesinti olmadan ödenecek olan maaş 425,00 TL’dir. Kadınların iş hayatında aktif olmaya devam edip, aile ekonomisine katkı sağlanması hedeflenen projede, torunlarına bakan büyükannelerin de ev ekonomisini yormaması sağlanır.