İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yatırım Yapmak İçin En İyi Kripto Paralar

Yatırım yapmak için en iyi kripto paralar deyince aklımıza kripto paranın nasıl oluştuğunu nerelerde kullanılabileceğini anlamak ve bilmek gerekmektedir. Bilindiği gibi para birimleri Türk Lirası, Dolar, Euro, Dinar, Sterlin gibi ülkelerin kullandığı para sistemleridir. Ancak bu para birimlerinden farklı olarak oluşturulan kripto paralarda günümüzde karşımıza çıkmaktadır.

Kripto paranın oluşturulma amacı ise, kriptografi ilkeleri ile olanak sağlanan işlemlerle dijital bilgi değişimi sağlamaktır. İlk kripto para olan Bitcoin 2009 yılında bulunmuştur. Bu gün ise bir çok kripto para bulunmakta ve bunlara alternatif kripto para denilmektedir.

Kripto para dijital bir para birimidir vehiç bir ülke bu paralar üzerinde kontrol yapamamaktadır. Çünkü bu paraların kontrolünün sağlandığı bir merkez bulunmamaktadır.

Yatırım Yapılabilecek Kripto Paralar

Günümüzde kripto para anlamında bir çok para birimi ortaya çıkmıştır.

Bunlardan,

  • Bitcoın
  • Ethereum
  • Litecoin
  • Monero
  • Ripple

kripto paralar olarak saymak mümkündür.

Bitcoin

Bitcoin kripto para sektörünün en büyük parasıdır ve bu piyasanın toplam değerinin %40’nı oluşturmaktadır. Bu yüzden Bitcoin dünyanın en eski kripto parası olup, piyasadaki hakimiyeti de devam etmektedir.

2017 yılında hızlı yükselişi gibi bu günde devam ederse bitcoşne yatırım yapmak mantıklı bir tercih gibi gözükmektedir Bitcoin fiyatları her gün güncellenmektedir ve bu değişimlerin takip edilnesi de çok önemlidir.

Ethereum

Bitcoinin ardından dünyanın ikinci büyük kripto parası olan Ethereum, 2017 yılında %3000 büyüme göstermiştir. Erthereumun fiyatı 720 dolar civarında iken 2018 başında 1423 dolara yükselerek tavan değerine ulaşmıştır.

Bu değere ulaşıldığında Ethereumun toplam piyasa değeri 138 milyar dolara kadar ulaşmıştı. Ethereuma yatırım yaparken gerekli çalışmaların özenle yapılması ve en önemlisi de yatırımcı zarar edebileceğini de düşünerek kendisini üzmeyecek oranlarda yatırım yapmalıdır.

Kripto Para Yatırımında Uzun Vade

Kripto paranın fiyatının uzun bir süre içinde artacağını düşüncesi ve beklentisi ile yapılan yatırımlara uzun vadeli yatırım denilmektedir. Kripto paraların uzun vadeli yatırımlarında minimum süre altı ay ile 1 yıl arasındadır. Ancak bazı yatırımcılar daha uzun süreli yani 5-10 yıl üzerinden yatırım planları yapabilmektedir. Yatırımcı planlamasını basıl yapacağına kendi karar vermektedir.

Kripto Para Yatırımında Kısa Vade

Kripto para yatırımlarının kısa sürede kar edileceği düşünülerek yapılan yatırımlara kısa vadeli yatırımlar denilmektedir. Kısa vadeli yatırımlar bir kaç saniyeden bir kaç dakikaya, bir saate, bir kaç güne ve hatta bir kaç aya kadar düşünülmektedir.

Sonuç olarak, günümüzde çok revaçta olan kripto para piyasasının çok kar getirmesi beklentisinin yanında para kaybedilebileceğinin de düşünülmesi gerekmektedir. Bunun nedeni ise hiç kimse kripto paradaki değişimin ne yönde hareket edeceğini tahmin edemez. Burada önemli olan yatırımcı kaybetmekten korkmadığı para ile yatırım yapmalıdır.